Korzenie pamięci – posadzono drzewa upamiętniające Powstańców Warszawskich

Akcja Korzenie pamięci

Miasto stołeczne Warszawa wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowały akcję sadzenia drzew upamiętniających Powstańców Warszawskich. Jest to kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”. Przy każdym drzewie stanie tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji „Korzenie pamięci”.

W sobotę, 27 listopada, rozpoczęła się kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”. W parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono pierwsze drzewa upamiętniające 20 Powstańców. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu „Korzenie pamięci” i nagrali swoje wspomnienia o przodku. 

Posadzone tu drzewa będą żywym symbolem naszej pamięci, naszego hołdu i szacunku dla bohaterów Powstania Warszawskiego. Ale nośnikiem tej pamięci są słowa niepodległościowego zrywu mieszkańców Warszawy. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie, a szczególnie rodzinom Powstańców. Dziękuję za to, że podzieliliście się swoimi wspomnieniami o przodkach. Te historie stały się w ten sposób elementem naszego wspólnego dziedzictwa – powiedział w Parku Powstańców na Woli Warszawy Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Warszawy.

Rodzinne opowieści dotyczyły takich uczestników Powstania Warszawskiego jak:

  • Stanisław Sommer ps. Makina – ojciec Karoliny Korwin-Piotrowskiej 
  • Ignacy Łyskanowski ps. Skiba – dziadek Szymona Majewskiego
  • Maurycy Młynarski – krewny Jana Młynarskiego
  • Ryszard Włodarczyk ps. Czarny II – dziadek Tomasza Hipsza
  • Tymoteusz Duchowski ps. Motek – dziadek Marty Oleksy
  • Józef Bolesław Gazda – ojciec Marzanny de Latour
  • Zbigniew Warzyński ps. Mały – dziadek Anny Warzyńskiej
  • Maria Dobrochna Echaust-Twarowska ps. Nike – babcia Daniela Echausta
  • Zbigniew Dębski ps. Zbych, Prawdzic – dziadek Michała Bigoszewskiego
  • Janina Kaiper – babcia Aleksandry Kaiper-Miszułowicz
  • Ludwika Gołąbek ps. Ludka – babcia Aleksandry Gołąbek
  • Stanisław Józef Krotofilski ps. Stary – dziadek Małgorzaty Lenczewskiej
  • Bohdan Marian Krzyżanowski ps. Pantera – dziadek Joanny Krzyżanowskiej
  • Klara Mulewicz ps. Iwonka – babcia Agnieszki Janarek
  • Edward Piecyk ps. Dziki – dziadek Artura Szopy
  • Zbigniew Madejczyk ps. Józek – dziadek Katarzyny Nowickiej
  • Jan Szypowski ps. Leśnik – pradziadek Conrada Moreno
  • Zofia Mokrzyńska ps. Bubi – prababcia Miry Raghavacharyi

Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego. 

W pierwszej odsłonie projektu „Korzenie pamięci” zadaliśmy potomkom Powstańców kilkanaście pytań o wspomnienia ich dziadków i rodziców. Z ponad 140 zgłoszeń wybraliśmy te, które poruszały najbardziej. Przeprowadziliśmy i nagraliśmy wywiady z 23 potomkami Powstańców – wnukami, wnuczkami, synami i córkami. Rozmawialiśmy o tym, jakie były zwyczaje Powstańców, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć. Do świata swoich wspomnień i uczuć zabrali nas m.in. Karolina Korwin-Piotrowska, Jan Młynarski, Szymon Majewski oraz Conrado Moreno – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Muzeum kontynuuje projekt „Korzenie pamięci”. Powstają kolejne wywiady z potomkami Powstańców. Rozmowy dostępne są na kanałach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. Napływają nowe zgłoszenia i kolejne rodzinne historie. –  Chcielibyśmy, aby nie zostały zapomniane. Dzięki tej inicjatywie chcemy sprawić, aby pamięć o bohaterach stała się prawdziwie żywa – dodaje Jan Ołdakowski. 

„Korzenie pamięci”

Akcja „Korzenie pamięci” została zainaugurowana z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i polega na rejestracji rozmów z rodzinami Powstańców, tak aby pamięć o nich przetrwała dla przyszłych pokoleń. W ten sposób Muzeum chciałoby uhonorować Powstańców. Następnym etapem projektu jest sadzenie w warszawskich parkach drzew upamiętniających Powstańców. Pierwsze 20 drzew zostało posadzonych w parku Powstańców Warszawy przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Wywiady z członkami rodzin Powstańców będą dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie. Muzeum zaprasza członków rodzin Powstańców Warszawskich do uzupełnienia ankiety, która znajduje się na stronie internetowej Muzeum: www.1944.pl.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.