Kopernik zaśpiewa jazz – Piknik Naukowy 2023

26. Piknik Naukowy

Piknik Naukowy powraca na PGE Narodowy. Już w sobotę 27 maja na błoniach i ścieżkach wokół stadionu znów pojawią się namioty i stanowiska piknikowe. W warszawskiej imprezie udział bierze ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Tegoroczny temat przewodni to rewolucje naukowe.

Piknik to okazja, by poznać najnowsze wynalazki i rozwiązania technologiczne, np. komputer kwantowy czy autobus, który oczyszcza powietrze. Zaproszono też dużą reprezentację robotów. Swoją obecność potwierdziły: humanoidalny Melson, edukacyjny Photon, zajmujący się detekcją Fafik, a nawet robotyczne dinozaury. Będzie można zagrać z robotem w warcaby, złożyć autograf za pomocą robotycznej dłoni, obejrzeć roboty przemysłowe, drony i łaziki.

Piknik to atrakcje dla rodzin, dzieci i dorosłych. Uczestnicy sprawdzą, jak ze stresem radzą sobie mrówki, co robią bakterie w warunkach mikrograwitacji i poznają drewnojady, których przysmakami są foliówki i styropian. Na najmłodszych czeka spacer boso po lesie, oglądanie drzew „zjedzonych” przez bobry i zawody strażackie. Z kolei wielbiciele majsterkowania będą mogli konstruować modele samolotów, rakiet, robotów. W planach są także warsztaty czerpania papieru, haftowania, grawerowania, a nawet krótki kurs windsurfingu na sucho.

Na pikniku nie zabraknie eksperymentów z ciekłym azotem, chromatografią, atramentem sympatycznym. Będzie także superlepka ciecz, sodowy wulkan i tornado w butelce. Z kolei piknikowa scena należeć będzie do grup pokazowych z całego świata. Będzie można zobaczyć też pełne efektów specjalnych pokazy naukowe.

Robot Kopernik

Na piknik wybiera się też robot Kopernik, który pogawędzi z wszystkimi chętnymi. Kopernik porozumiewa się ze światem za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego – GPT3 i potrafi znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Na piknik przygotował także niespodziankę – specjalny program artystyczny i występ z zespołem.

Dokładny program Pikniku Naukowego znajduje się na stronie: pikniknaukowy.pl

Jak co roku partnerem wydarzenia jest m.st. Warszawa.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik
Reklama