Konsultacja ginekologiczna – z czego się składa?

Zdrowie każdego z nas jest najważniejsze. Jednak kobieta ma musi zadbać o siebie jeszcze bardziej, jeszcze lepiej jak mężczyzna. Zagrożenia czyhają praktycznie na każdym kroku i nie chodzi tylko o najprostsze zapalenia czy infekcje narządów płciowych, ale także o groźne nowotwory, które mogą wykluczyć możliwość posiadania dzieci. Profilaktyka jest jednym ze sposobów na szybkie rozpoznawanie chorób i ich leczenie. Jak przebiega tradycyjna konsultacja ginekologiczna? Czy trzeba się jej bać? Kobiety w jakim wieku powinny udać się na pierwszą wizytę u ginekologa?

  1. Konsultacja ginekologiczna, czyli pierwszy krok ku dorosłości płciowej
  2. Jak przebiega tradycyjna konsultacja?
  3. Dlaczego warto zgłosić się na badanie ginekologiczne?

Konsultacja ginekologiczna, czyli pierwszy krok ku dorosłości płciowej

Konsultacja ginekologiczna to wiele korzyści dla kobiety, jednak bardzo mały odsetek zdaje sobie z tego sprawę. Znacznie więcej osób jest wręcz onieśmielonych faktem, że miałyby udać się do ginekologa na wizytę i dać się zbadać w najbardziej intymnych miejscach. Warto jednak wiedzieć, że nawet największe zażenowanie czy uczucie wstydu nie powinno hamować nas przed profilaktycznym badaniem zwłaszcza w tak ważnych dla kobiety miejscach. Jeśli chcesz udać się do sprawdzonego, zaufanego specjalisty w stolicy, warto wpisać w wyszukiwarkę ginekolog Warszawa i znaleźć lekarza z najlepszymi opiniami.

Jak przebiega tradycyjna konsultacja?

Tradycyjna konsultacja u ginekologa z wieloletnim doświadczeniem to kilkunastominutowa wizyta, która jest obszerna nie tylko w pytania, ale również w badanie. Wywiad jest absolutną podstawą, gdyż daje lekarzowi możliwość poznania pacjentki, jej problemów oraz dolegliwości. Dokładne odpowiedzi na pytania pozwalają na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Rozmowa ponadto ma także inny cel, a jest nim rozładowanie ewentualnego napięcia, jakie może odczuwać pacjentka. Następnie wykonywane jest badanie. Ginekolog dokładnie sprawdza stan narządów rozrodczych kobiety. Zazwyczaj sprawdzane jest pH, układ szyjki macicy, a ponadto ginekolog może sprawdzić wnętrze za pomocą badania USG dopochwowego – chodzi tutaj o stan samej macicy, jak i jajników.

Dlaczego warto zgłosić się na badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne to przede wszystkim pierwszy krok do rozpoznania ewentualnych problemów oraz uzyskanie rzetelnej wiedzy na temat radzenia sobie z nimi. Z jednej strony mogą to być niewielkie, łatwe do wyleczenie infekcje, z drugiej zaś możemy mieć do czynienia z poważniejszymi chorobami i nie można mieć na myśli wyłącznie nowotworów. Ginekolog może również rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy dotyczące pewnych odczuć, zapachów, współżycia i innych bardzo intymnych tematów. Warto pamiętać, że lekarza ginekologa, podobnie jak każdego innego, obowiązuje tajemnica lekarska.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.