Konkurs na projekt parku Żerańskiego rozstrzygnięty!

Konkurs na projekt parku Żerańskiego rozstrzygnięty. Nadwodny deptak, taras widokowy i pływające podesty do wypoczynku to kilka atrakcji zwycięskiej propozycji. Na białołęckim nabrzeżu, oprócz nowej roślinności, pojawi się skatepark i ścieżka linowa do zabaw dla dzieci.

W koncepcji projektanci zaproponowali ścieżki rowerowe, trasy spacerowe a także przystanki do cumowania dla miłośników wioślarstwa i kajakowych wycieczek. W planach jest także nowa plaża i stanowiska wędkarskie. Z kolei drewniane, pływające pomosty i piknikowa polana przewidziane są dla mieszkańców, którzy cenią sobie relaks w otoczeniu przyrody. Do sąsiedzkich i sportowych spotkań mają zachęcać cztery pawilony – aktywności lokalnej, gastronomiczny, przystani wodnej i treningu wioślarskiego.

 

Plac przy hali sportowej ma służyć jako skatepark dla fanów rolek, hulajnóg oraz deskorolek. Skwer będzie oddzielony od pobliskich domów i bloków, by mieszkańcy mieli zapewnioną ciszę i spokój. W propozycjach na piaszczystej wydmie znajduje się ścieżka linowa, czyli plac zabaw dla dzieci rozwieszony pomiędzy drzewami. W półdzikich częściach parku projektanci przewidzieli siedziska i altanki z naturalnych materiałów, m.in. wikliny, trzciny i drewna. Z kolei belki i relikty starych fabryk przemienią się w urządzenia do street workoutu. Psy będą mile widziane w każdej części parku, jednak przewidziana jest dla nich także specjalna strefa z poidełkami i torami przeszkód.

Sąd konkursowy docenił w pracy wykorzystanie dotychczasowej roślinności i koncepcję aranżacji naturalnej strefy. W wizualizacji pojawiły się ekosiedziska, szałasy oraz roślinne płotki i kryjówki dla jeży, żab czy owadów. Las ma być wypełniony sadzonkami drzew i krzewów, które w przyszłości zagęszczą zielenią żerański park. Architektom wyraźnie zależało na pełnym wykorzystaniu nadwodnej flory i betonowych pozostałości po dawnym przemyśle, dlatego wprowadzili w projekcie rozwiązania zero-waste.

Jury oceniło 22 koncepcje. Kryteria uwzględniały też uwagi lokalnych aktywistów oraz sugestie mieszkańców, którzy wzięli udział w ankiecie. Pierwsze miejsce w konkursie przyznano pracowni topoScape, firma otrzymała 40 tys. zł nagrody i zostanie zaproszona do przygotowania dokumentacji projektowej. Organizatorem konkursu byli warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni, przy współpracy stowarzyszenia Akademia Sztuki Architektury Krajobrazu. Szczegóły i plansze projektów są na stronie: www.asak.pl.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.