Konkurs na dyrektora Muzeum Warszawy

31 marca Prezydent m.st. Warszawy ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Warszawy. Oferty należy składać do 25 czerwca br.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie o konkursie w związku z kończącą się 31 grudnia br. kadencją obecnej dyrektorki Muzeum Warszawy – Ewy Nekandy-Trepki, która kieruje muzeum od 1 listopada 2012 roku i zarządzała instytucją w kluczowych momentach jej rozwoju.

Wśród wymagań stawianych kandydatom są między innymi: wykształcenie wyższe (co najmniej magisterskie), minimum 5-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów kulturalnych lub pracy w instytucji kultury oraz minimum 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym.

Kandydaci na stanowisko dyrektora – oprócz złożenia wymaganych dokumentów – zobowiązani są do pisemnego opracowania autorskiej koncepcji programowej, organizacyjnej i/lub restrukturyzacyjnej Muzeum Warszawy wraz z oddziałami. Warszawa oczekuje, że przedstawiona przez kandydatów koncepcja będzie odwoływać się do statutu instytucji oraz do jej dorobku i specyfiki działalności poszczególnych oddziałów, wynikającej z ich lokalizacji oraz potrzeb społeczności lokalnej. Powinna również wpisywać się w strategiczne dokumenty miasta (ze szczególnym zwróceniem uwagi na: Strategię #Warszawa2030, Warszawę wielu kultur, Politykę kulturalną oraz Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku). W przypadku wyboru przez komisję kandydata na stanowisko dyrektora, jego koncepcja – zgodnie z zapisami ustawy – będzie załącznikiem do umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności instytucji kultury.

Zgłoszenie do konkursu wraz z załącznikami należy złożyć osobiście lub przesłać do stołecznego Biura Kultury (ul. Kredytowa 3,00-056 Warszawa) do 25 czerwca 2020 r. z dopiskiem „Konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Warszawy – NIE OTWIERAĆ”. Na kopercie powinny się znaleźć imię i nazwisko kandydata, a w przypadku ofert przesyłanych pocztą również adres do korespondencji zwrotnej.

Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to 60 dni od końcowego terminu składania ofert.

Informacji o konkursie i warunkach organizacyjno-finansowych Muzeum Warszawy udziela Biuro Kultury (wyłącznie mailowo): mklepczarek@um.warszawa.pl lub mgebalska@um.warszawa.pl.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz wymagań, jakie powinien spełniać kandydat, znajdują się w Zarządzeniu Prezydenta m.st. Warszawy.

Muzeum Warszawy
Obecnie muzeum i jego oddziały aktywnie uczestniczą w akcji „Zostań w domu z kulturą”. Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy mogą słuchać opowieści o stolicy, czytać historie swojego miasta i zobaczyć Warszawę bez wychodzenia z domu. Na Facebooku i stronie internetowej Muzeum Warszawy pojawiają się aktywności skierowane również do najmłodszej publiczności. Muzeum wirtualnie prezentuje eksponaty z wystawy „Rzeczy warszawskie”.

Muzeum Warszawy współtworzą Centrum Interpretacji Zabytku, Barbakan i Korczakianum. Ważną rolę kulturotwórczą spełniają jego oddziały, m.in.:
•    Muzeum Warszawskiej Pragi – w stałej siedzibie przy ul. Targowej od września 2015 r. ocala i eksponuje ginące pamiątki tej dzielnicy, aktywizuje również mieszkańców do uczestnictwa w kulturze;
•    Muzeum Farmacji – intrygujące zrekonstruowanym wnętrzem apteki jak też historią leków, nominowane w 2018 r. do Nagrody Europejskiego Muzeum Roku
•    Muzeum Woli – otwarte w grudniu 2019 r., w pełni zmodernizowane, dzięki dyskusjom, wystawom, spotkaniom i programom badawczym dzielące się wiedzą o historii Woli i projektujące jej przyszłość.

Muzeum Warszawy zostało powołane w 1936 roku. Jego siedzibę główną, zabytkowe kamienice przy Rynku Starego Miasta, wpisano w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od ponad 80 lat misją instytucji jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów, związanych z Warszawą. Prowadząc działalność wystawienniczą, badawczą, wydawniczą, edukacyjną oraz kulturalną, muzeum towarzyszy odbiorcom w poznawaniu fenomenu Warszawy.

źródło: UM Warszawa/ fot. R. Motyl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.