Konkurs na budowę pawilonu w MNW rozstrzygnięty

P2PA pawilon MNW

30 maja 2022 roku w MNW ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na opracowanie koncepcji Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie. Zwycięski projekt przygotowała pracownia architektoniczna P2PA z Wrocławia. Nowy pawilon powstanie na tyłach Gmachu Głównego, w parku na Książęcem. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydatki inwestycyjne pod nazwą „Budowa Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie”.

W konkursie zgłoszono 28 prac. Nadesłane projekty oceniał 11-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta prof. Jerzego Bogusławskiego, składający się z przedstawicieli Muzeum oraz architektów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przyznano trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia. – Pierwsza praca, przygotowana przez P2PA, jest rzeczywiście świetnie przemyślaną maszyną, która będzie dobrym magazynem i zarazem miejscem pracy dla kustoszy i przechowywania zbiorów. Istotne było to, żeby praca, która wygra, po pierwsze wpisała się w kontekst całej przestrzeni, po drugie nie hamowała dalszego rozwoju Muzeum i po trzecie, żeby pozwalała na elastyczne użytkowanie – powiedział Jerzy Bogusławski, przewodniczący sądu konkursowego oraz członek Rady Muzeum. II nagrodę otrzymała pracownia
Projekt Praga z Warszawy, III – WXCA z Warszawy. Sąd konkursowy przyznał również dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Innowacyjna Firma Architektoniczna Kamil Domachowski z Gdańska oraz szwajcarska Schmidlin Architekten z Zurychu.

pawilon MNW P2PA
Zwycięski projekt pracowni P2PA

Nowoczesność w służbie dziedzictwa
Zwycięski projekt pracowni P2PA wyróżnia się harmonijnym wpisaniem w przestrzeń ogrodu otaczającego Muzeum, a także proporcjonalnym powiązaniem z bryłą Gmachu Głównego. Struktura przestrzeni budynku została podporządkowana zasadzie przenikania i współgrania otwartych i zamkniętych sześciennych brył, co pozwala na swobodne kształtowanie potrzebnej przestrzeni wnętrza, a w przyszłości umożliwi budowanie nowych powiązań funkcjonalnych. Zaproponowane rozwiązanie stanowi nowy model muzealnego magazynu i pracowni konserwatorskich w oparciu o zasady dostępności, partycypacji i edukacji. Budynek spełnia wysokie normy środowiskowe i daje
gwarancje optymalizacji kosztów eksploatacji. Praca wpisuje się w otoczenie, stanowiąc jednocześnie jego urozmaicenie. Wzniesienie nowego pawilonu na Książęcem pozwoli przede wszystkim na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb Muzeum w zakresie bezpieczeństwa i przechowywania dzieł sztuki przede wszystkim szczególnie wrażliwych obiektów na podłożu papierowym oraz znacząco ułatwi prowadzenie badań nad nimi.

rozbudowa mnw
Zwycięski projekt pracowni P2PA

Kilkadziesiąt lat marzeń o rozbudowie
Monumentalny gmach Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 roku. Jego budowa zajęła ponad dziesięć lat – budynek został otwarty w 1938 roku. Zbiory Muzeum obejmowały wówczas około 100 tysięcy dzieł sztuki. Od tego czasu kolekcja rozrosła się ośmiokrotnie i obecnie liczy ponad 830 tysięcy obiektów. Wraz z systematycznym rozwojem kolekcji zwiększyło się zapotrzebowanie nie tylko na przestrzeń ekspozycyjną, lecz także magazynową. Od dziesięcioleci dyskutowano o konieczności rozbudowy siedziby Muzeum. W 2021 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podjął decyzję o rozbudowie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Skład sądu konkursowego:

 • prof. arch. Jerzy Bogusławski – Przewodniczący Sądu, członek Rady Muzeum
  MNW,
 • arch. Michał Brutkowski – Sędzia konkursowy SARP, Oddział Warszawski
  SARP,
 • arch. Michał Sikorski – Sędzia referent, Sędzia konkursowy SARP, Oddział
  Warszawski SARP,
 • arch. Marek Dunikowski – Sędzia, Sędzia konkursowy SARP, Oddział SARP
  Kraków,
 • arch. Karol Fiedor – Sędzia, Sędzia konkursowy SARP, Oddział SARP Poznań,
  prof. UJ, dr hab. Łukasz Gaweł – Sędzia, Dyrektor Muzeum Narodowego
  w Warszawie,
 • Zuzanna Jamrozik – Sędzia, Kierownik Działu Administracji i Inwestycji MNW,
 • Paweł Kastory – Sędzia, Przewodniczący Rady Muzeum MNW,
 • Joanna Kilian – Sędzia, Zastępca Dyrektora MNW ds. Naukowych,
 • prof. Jack Lohman – Sędzia, członek Rady Muzeum MNW,
 • arch. Piotr Walkowiak – Sędzia.

Funkcję Sekretarza Konkursu pełnił arch. krajobrazu Marek Szeniawski – Oddział Warszawski SARP.

Planowana inwestycja na Książęcem będzie realizowana dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydatki inwestycyjne pod nazwą „Budowa Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie”.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.