Koncerty lipcowe w BUW – Ludomir Michał

Koncerty lipcowe w BUW – Ludomir Michał

Zapraszamy na koncerty 12. edycji Lipcowych koncertów w BUW!

Ludomir Michał Rogowski in memoriam – koncert kompozytorski z okazji 65. rocznicy śmierci Kompozytora (1881-1954)

Wykonawcy:
Dorota Całek (sopran)
Urszula Świerczyńska (fortepian)
Justyna Górska (altówka)

Koncert odbędzie się w sali im. S. B. Lindego BUW, poziom III.

Bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane w BUW przed wejściem dla czytelników:
24 lipca w godz.17.00-19.00

Program koncertu:
1. Tańce polskie z XVI i XVII wieku
2. Ballada c-moll (1903)
3. Idylla
4. Odgłosy rodzinnych stron
Justyna Górska- altówka, Urszula Świerczyńska –fortepian
5. Trzy poematy do sł. Yuan Tseu- Ts’ai (1926)
6. Trzy pieśni do słów S. Długosza (1936) Twego głosu moja dusza czeka
Przyszły słowa
Siedzę myśląc o tobie i piszę

Dorota Całek- sopran, Urszula Świerczyńska- fortepian

7. Sonata g-moll (II wersja, 1917)

Urszula Świerczyńska-fortepian

przerwa

1. Andele svety sł. L. M. Rogowski
2. Kołysanka, sł. L M. Rogowski
3. Cantilenka, sł. Z. Kleszczyński
4. Tobie niedobrze jest, mnie źle , sł. L. Rogowska

Dorota Całek- sopran, Urszula Świerczyńska- fortepian

5. Six Preludes wyd. Roudanez (Paryż, 1916)
6. Propos serieux et plaisants (Bruksela, 1921)

Urszula Świerczyńska- fortepian

7. Serenada na głos, skrzypce i fortepian sł. Natalie Clifford-Barney wyd. Roudanez (Paryż 1917)

Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi będzie pokaz cennych rękopisów, listów i zdjęć ze spuścizny Ludomira Michała Rogowskiego ze zbiorów przechowywanych w Archiwum Kompozytorów Polskich przy Gabinecie Zbiorów Muzycznych BUW oraz prelekcja poświęcona fascynującej sylwetce i działalności kompozytora. Wygłosi ją jego biografka, Urszula Dzierżawska-Bukowska – dziennikarka, slawistka, tłumaczka z języka czeskiego, słowackiego, bośniackiego, przez wiele lat pełniąca funkcję radcy kulturalnego w ambasadzie Polski w Zagrzebiu. Jest autorką m.in. książki „Rogowski o Dubrowniku, Dubrowniczanie o Rogowskim” (Chorwacja była bowiem drugą ojczyzną bohatera koncertu).

O wykonawcach:
Urszula Świerczyńska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Joanny Domańskiej i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Zdzisławy Rychlewskiej. Członek Towarzystwa im. Mariana Sawy oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Koncertowała w kraju i za granicą, na festiwalach o zasięgu międzynarodowym, występując w charakterze akompaniatorki oraz solistki w Niemczech, Czechach, Francji i Szwajcarii. Pasjonuje się odkrywaniem zapomnianej muzyki polskiej (np. Ludomira Michała Rogowskiego, Aleksandra Zarzyckiego). Pianistka posiada w swym dorobku nagrania radiowe oraz telewizyjne, liczne prawykonania muzyki polskiej, udział w konferencjach naukowych oraz publikację dotyczącą analizy etiud fortepianowych Fryderyka Chopina i Mariana Sawy (Chopin University Press). Twórczości muzycznej Ludomira Michała Rogowskiego poświęciła swoje dwie prace magisterskie na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: na Wydziale II Wokalno-Instrumentalnym i na Wydziale I Kompozycji, Teorii i Edukacji Muzycznej.

Justyna Górska – ukończyła studia na białostockim Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie gry na skrzypcach w klasie prof. Stanisława Kuka, a także w klasie altówki prof. Piotra Reicherta oraz dr. Radosława Kopera, otrzymując dyplom z oceną celującą. W ramach stypendium Erasmus odbyła roczne studia altowiolistyczne na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Wolfganga Klosa oraz as. Urlicha Schönauera. Jest również absolwentką Studium Muzyki Dawnej UMFC w Warszawie, prowadzonego przez dr hab. Agatę Sapiechę. Studiowała także Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją edukację uzupełniała na solowych, kameralnych oraz orkiestrowych kursach i seminariach w kraju i za granicą. Współpracując m.in. z Baltic Youth Philharmonic czy Junge Philharmonie Wien koncertowała w Austrii, Niemczech, Grecji, Szwecji, Danii, Włoszech, Rosji. Stale angażuje się w różnorodne projekty muzyczne zarówno jako skrzypaczka jak i altowiolistka.
Dorota Całek – śpiewaczka (sopran) i pedagog. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego AMFC w Warszawie. Doktor habilitowany sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Z zespołem tego teatru występowała w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Rosji i Libanie. Współpracowała z Teatrem Roma w Warszawie (Diana w Orfeuszu w piekle J. J. Offenbacha) i Operą Bałtycką w Gdańsku (Hrabina w Weselu Figara W. A. Mozarta). Koncertuje w repertuarze pieśniarskim i oratoryjnym. Występowała m.in. w Studio S1 w Warszawie i Filharmonii Narodowej oraz w filharmoniach: Krakowskiej, Lubelskiej i Kaliskiej, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji i Turcji. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (UAM w Poznaniu), prowadząc zajęcia z emisji głosu, oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uczy emisji głosu na specjalizacji nauczycielskiej.

Organizator:
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Współpraca:
Stowarzyszenie Opieki nad Spuścizną Krzysztofa Komedy
Fundacja Muzeum Jazzu

Organizację 12. edycji Lipcowych koncertów w BUW dofinansowano ze środków Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.