Koncert zespołu Remont Pomp z Mikołajem Trzaską

Koncert zespołu Remont Pomp z Mikołajem Trzaską

Pogoda wprowadziła nam trochę zamieszania, w związku z tym pierwszy dzień Wielki Piknik Różnorodności nad Wisłą w ramach Warszawskie Dni Różnorodności/ Warsaw Diversity Days zostaje przenosiony do bistro Powidoki. 

25 sierpnia 2018

★ 20:00 Koncert zespołu Remont Pomp z Mikołajem Trzaską
✫ 21:00 Koncert Sounds In Space Orchestra pod kierownictwem Raya Dickaty’ego
✯ 22:00 Flauta + Synergia — impreza benefitowa na WDR 2018 – przychód ze zbiórki przeznaczony na wsparcie warszawskich NGO działających na rzecz grup mniejszościowych (lista tu: Wielki Piknik Różnorodności nad Wisłą). Do ceny każdego piwa sprzedanego tej nocy doliczamy złotówkę, a drugą dorzucamy od siebie. Chętni mogą dorzucać więcej niż 1zł.

Powidoki, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Wstęp wolny

☛ Warszawskie Dni Różnorodności

Warszawa to miasto różnorodności. Nie ma w nim swoich i obcych. Wyjątkowy wizerunek stolicy tworzą osoby o różnej płci, wyznaniu, pochodzeniu, orientacji seksualnej, stopniu sprawności, kolorze skórzy, seniorzy i młodzież. Organizatorzy wydarzenia chcą pokazać, że różnorodność to wartość, a historia każdego mieszkańca Warszawy jest ważna. I dać możliwość na poznanie się oraz wymianę często tak różnych i tak podobnych doświadczeń. 

☛ Remont Pomp z Mikołajem Trzaską

Remont Pomp to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Mikołaj Trzaska, który wystąpi wraz z zespołem to urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. 

☛ Sounds In Space Orchestra pod kierownictwem Raya Dickaty’ego – muzyczna grupa warsztatowa Strefa WolnoSłowa

Grupa istnieje dzięki wsparciu Fundacji Strefa WolnoSłowa, ma siedzibę w Teatrze Powszechnym w Warszawie i jest otwarta na nie-muzyków i muzyków z różnych środowisk i kultur. 

Przez wiele miesięcy pracowaliśmy z ciszą i dźwiękiem.
Współpracując dźwiękiem ze sobą i przeciwko sobie. 
Czasem używamy głosów, formalnie i nieformalnie.
Czasem rytmu.

Używając tradycyjnych instrumentów i zwykłych przedmiotów generujących dźwięk odkrywaliśmy czym jest muzyka, jak może być konstruowana i uważana za „dźwięk w przestrzeni”. Duża część pracy składała się z prób głębszego zrozumienia „słuchania” w opozycji do „słyszenia”, podążając za filozofią Pauline Oliveros. 

Poprzez różne działania grupa uczyła się o istotności aktywnego wydobywania każdego dźwięku i nasycania go poczuciem celu w przeciwieństwie do wydawania dźwięku tylko po to, by go wydać, a także użyteczności świadomie wykorzystywanej ciszy. Dzięki temu podczas improwizacji grupa unika chaosu, chyba że jest on zamierzonym efektem. 

Grupa nauczyła się kontekstualizować i świadomie słuchać, jak różne dźwięki mogą na siebie oddziaływać w przestrzeni. To często prowadziło członków grupy do prawdziwego usłyszenia oddziaływań „chaosu dźwięku”, który często otacza nas w codziennym życiu. Po opuszczeniu przestrzeni warsztatowej i powrotu do świata fizycznego, ten wyczulony zmysł prowadził ich do niezwykłych odkryć. 

Mamy nadzieję, że ten koncert pokaże Wam na jak naprawdę SŁUCHAĆ. 

https://www.facebook.com/events/236222327018131/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.