Koncert zespołu Isna Trio

Oniryczne brzmienia łączące ambient, psychodelic, minimal i etno. ISNA TRIO to niezwykłe kompozycje muzyczne zderzone z poezją z Litwy, Węgier, Polski i Białorusi. Specjalnym gościem koncertu będzie polska poetka Agata Jabłońska. Po raz pierwszy usłyszymy autorskie wykonanie jej wierszy wspólnie z Isna Trio! Z zespołem wystąpi także tłumacz Marcin Gaczkowski.
 
Projekt to owoc prac kolektywu Rozstaje.art – powstał dzięki kooperacji kilkunastu pisarzy i tłumaczy literatury oraz artystów sztuk wizualnych, ale przede wszystkim muzyków: Siarheja Douhuszaua, Alexeja Varsoby i Andreja Jewdokimowa.
Przyjdźcie, by poczuć atmosferę, która towarzyszyła twórcom tego projektu, którzy jak pisze Marcin Gaczkowski założyli: „republikę marzeń – okoloną wierszami jak fosą. Na pohybel tym, którzy odcinają nam tlen.”
Listopadowy koncert w Warszawie będzie finałem całorocznych działań – od rezydencji artystycznej Rozstaje 2021, gdzie projekt się narodził, przez trasę koncertową po Europie Środkowej, prezentacje w Lublinie, Olsztynie i Antwerpii, po publikację mini-albumu „tototo” (słuchaj: https://bit.ly/3nXT0qc).
***
„Pulsu sztuki niepodobna uchwycić czy zmierzyć, jego urzekającą arytmię odbiera się wszystkimi zmysłami. Każda z muz przemawia własnym językiem, lecz wielogłos pochodzi ze wspólnego źródła – pierwotnej ciszy” – głosi również manifest projektu.
Zapraszamy Was do zanurzenia się w dźwięki, słowa i obrazy Isna Trio i Rozstajów!
***
Kompozycje zespołu inspirowane były m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska), Dainiusa Dirgėli (Litwa) i Ryhora Baradulina (Białoruś). Zespół wykonuje je w oryginalnych wersjach językowych, a także w tłumaczeniach Marii Puszkiny na białoruski (z polskiego) i Karoliny Wilamowskiej na polski (z węgierskiego). Utwory krążą wokół motywu przewodniego wolności.
„Nie zapytamy, jak ją pojmujecie. To bardzo osobista kwestia – każdy bywa wolny na swój sposób. Wolność to nie zawsze lutnia poezji rozbrzmiewająca nad ukwieconą łąką, a niewola nie musi oznaczać żelaznego uścisku na gardle i zamurowanych drzwi. Łatwiej chyba opisać to, co nas uwiera. Sekret miłości jest głębszy od sekretu śmierci. Tajemnica wolności jest większa niż tajemnica niewoli.” – pisze Marcin Gaczkowski.
Więcej utworów z całej Europy Środkowej dotyczącej tego tematu znajdziecie w internetowej antologii na stronie ROZSTAJE.ART.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Folkowisko i Rozstaje.art dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego.
Supported by Visegrad Fund
 
6 listopada 2021, godz. 19:30
Skład Butelek, ul. 11 Listopada 22
Wstęp wolny

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.