Koncert „U progu niepodległości” – kompozycje Enescu, Bartóka i Szymanowskiego w wykonaniu NOSPR

Koncert „U progu niepodległości”, czyli kompozycje Enescu, Bartóka i Szymanowskiego w wykonaniu NOSPR w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Już w listopadzie odbędzie się niezwykłe wydarzenie, podczas którego usłyszymy kompozycje 4 wielkich twórców – Szymanowskiego, Enescu, Sibeliusa i Bartóka. Takie utwory, jak I Koncert skrzypcowy op. 35 z 1916 czy Rapsodia rumuńska D-dur z 1901 zabrzmią w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Koncert o nieprzypadkowej nazwie „U progu niepodległości” to świadectwo nierozerwalnej więzi historii i kultury. Szymanowski, Enescu, Sibelius czy Bartók zapisali się na kartach historii muzyki jako artyści, którzy swoją twórczością wspierali odradzającą się niepodległość i budowali morale narodów zmęczonych okresem I wojny światowej. Umiejętnie łączyli to, co narodowe z nurtami muzyki europejskiej, a ich utwory stanowią dziś kanon muzyki XX wieku.

Koncert zaplanowany jest w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i jest częścią festiwalu EUFONIE – I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej, którego głównym celem jest ukazanie unikatowego dorobku kulturowego tego obszaru Europy. EUFONIE, to 11 koncertów symfonicznych, folkowych i elektronicznych przez 9 dni w 5 największych salach koncertowych w Warszawie.
Koncert ‘U progu niepodległości’ odbędzie się 24 listopada (sobota), o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Pod dyrygenturą Lawrence’a Fostera oraz Akiko Suwanai (skrzypce) wykonają Rapsodię rumuńską D-dur op. 11 nr 2 (1901, George Enescu), I Koncert skrzypcowy op. 35 (1916, Karol Szymanowski), Finlandia – poemat symfoniczny op. 26 (1899, Jean Sibelius), Koncert na orkiestrę (1943, Bela Bartók).

24 listopada, SOBOTA, godz. 19.30, Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa

Festiwal EUFONIE organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem wydarzenia jest PKN Orlen.
Bilety dostępne są na stronach bilety24.pl oraz eufonie.pl

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.