Koncert Trebunie -Tutki w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi

2 sierpnia 2020 roku o godz. 16:00 na tarasie gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie odbędzie się koncert zespołu Trebunie-Tutki i kapeli Góralskiej Młodych Tutków. Będzie to uroczysta inauguracja realizowanego przez Instytut projektu kulturanaludowo#wspieram.

Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nie tracąc swojego góralskiego charakteru przeszła długą drogę od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Repertuar zespołu jest reprezentatywny dla kultury polskiej w jej etnicznym, tradycyjnym kontekście. Przedstawia góralszczyznę jako element kultury narodowej. Charakterystyczne aranżacje utworów opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej oraz charakterystycznym stylu wykonawczym.

Na koncercie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi zespół zaprezentuje program „Inspiracje”, który skupia w sobie bogactwo góralskich tradycji muzycznych w pierwotnej formie: jako akompaniament do góralskiego tańca regionalnego, obrzędów i uroczystości. Przywołuje cytaty i wrażenia muzyczne w dziełach klasyków – z Karolem Szymanowskim na czele. Odzwierciedla ewolucję samej muzyki góralskiej.
Występ wzbogacą barwne opowieści Krzysztofa Trebuni-Tutki o wpływach karpackich na muzykę podhalańską oraz przeobrażeniach, jakim podlegały melodie i śpiewki „przynoszone” przez górali z innych regionów Polski, zwłaszcza z Mazowsza. Nie zabraknie tu wpływu mazurków i ich góralskiego odpowiednika, wywodzącego się wprost z tradycji polskich nizin, a nawet nawiązania do Fryderyka Chopina, który jak mówi lider zespołu – „Góralskiej muzyki nie znoł, to my musieli poznać jego…”.

Koncert zespołu Trebunie-Tutki będzie uroczystą inauguracją realizowanego przez Instytut projektu kulturanaludowo#wspieram, którego celem jest wsparcie twórców ludowych, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Poprzez serię wywiadów z artystami będziemy starali się opowiedzieć jak żyją i pracują w tym trudnym okresie, od kogo oczekują pomocy i jak, ich zdaniem, powinna ona wyglądać. W ten sposób chcemy zaprezentować potrzeby artystów, żyjących i tworzących daleko od głównych ośrodków kultury w danym regionie, zwrócić uwagę na ich twórczość, której nie mają szans sami pokazać szerszej grupie odbiorców Mamy nadzieję, że realizacja projektu wpłynie na poprawę sytuacji twórców ludowych, przyczyni się do promocji sztuki ludowej i uświadomi społeczeństwu, jak ważna jest ta sztuka dla zachowania naszej tożsamości narodowej.


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Instytut ma zająć się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno
w kraju, jak i zagranicą. Działalność Instytutu dotyczy wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski, zarówno kultury materialnej i niematerialnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.