Koncert: Sza-Za, czyli duet Szamburski / Zakrocki

Koncert: Sza-Za, czyli duet Szamburski / Zakrocki.

Panowie od 15 lat wspólnie grają, nagrywają, improwizują, animują i reinterpretują. W klubie, w teatrze, w kinie, w Łodzi i Tokio. Reżyserują na nowo filmy nieme i sprawiają, że czujemy się jak dzieci oglądając animacje starsze od naszych rodziców. Najbliższy koncert będzie dedykowany filmowi Aleksandra Hertza z 1921 roku. „Ludzie bez jutra” opowiada historię romansu znanej warszawskiej aktorki Marii Wiśniowskiej z Aleksandrem Barteniewem, dowódcą armii carskiej.

Film z 1919 roku do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, Filmotece Narodowej udało się rozpocząć prace nad jego cyfrową rekonstrukcją. Jest to prawdopodobnie jedyna kopia na świecie. Prace nad jej konserwacją i cyfryzacją były wieloetapowe i trwały blisko rok. Zostało zachowane oryginalne przedwojenne barwienie filmu, który jest niemal całkowicie kompletny.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił artystkę w swoim mieszkaniu. W tym roku mija 126 lat od tej jednej z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii stolicy.
(opis. Filmoteka Narodowa)

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

8 lutego 2019, godz. 19:00

Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Wstęp wolny

Fb-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.