KONCERT Sarbak gra Chopina

Sarbak gra Chopina
Pierwszego dnia wiosny Małgorzata Sarbak wykona w Muzeum wybrane mazurki Fryderyka Chopina w nowej odsłonie instrumentalnej.
Będzie to koncert niezwykły, bo wykonany na fortepianie tangentowym – instrumencie o surowym i szlachetnym brzmieniu, następcy klawesynu, przodku fortepianu. Sarbak gra na nim jako jedyna w Polsce. Artystka kładzie nacisk na historyczny aspekt wykonawczy, jednocześnie sięgając po nowe środki wyrazu i czerpiąc z unikatowych możliwości oferowanych przez ten instrument.

20 marca 2022, godz. 19:00
Hol Główny, Muzeum Narodowe w Warszawie

Bezpłatne wejściówki dostępne online oraz w kasie Muzeum, liczba miejsc ograniczona
 
Małgorzata Sarbak
Klawesynistka, fortepianistka, pedagog, na co dzień związana z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Na swoim koncie ma pierwszą w Polsce kompletną publikację Partit klawesynowych J. S. Bacha (Lado ABC) oraz nominowaną do nagrody Fryderyk, monograficzną płytę z twórczością Pawła Szymańskiego (Bôłt Records). Dokonała światowych prapremier jego utworów (Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski oraz napisanego specjalnie dla niej i jej dedykowanego Dissociative Counterpoint Disorder). Stworzyła muzykę do kilku spektakli teatralnych. Publikowała w Forum Muzykologicznym. Studiowała w Warszawie (prof. L. Kędracki, prof. W. Kłosiewicz) i Bostonie (New England Conservatory, prof. J.Gibbons), szlifowała umiejętności z tuzami klawesynu (prof. H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. Van Delft). Jest beneficjentką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z duńską flecistką Bolette Roed. Współtworzy grupę Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico. Prowadzi klasę klawesynu w ZPSM Bednarska. W swoich ostatnich działaniach Sarbak skupia się na twórczości F. Chopina, którego Mazurki interpretuje na niezwykle rzadkim fortepianie tangentowym. Sięga po nowe środki wyrazu i czerpie z unikatowych możliwości instrumentu, odświeżając ich dotychczasową postać i nadając im nowy kontekst.
 
Mecenas Galerii Sztuki XIX Wieku: PGE Polska Grupa Energetyczna
Na koncert towarzyszący otwarciu nowej odsłony Galerii Sztuki XIX Wieku zapraszamy wraz z PGE Polska Grupa Energetyczna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.