Koncert: Od Chopina do Mazurka Dąbrowskiego

W 92. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina zabrzmi romantyczna Polska muzyka gitarowa w interpretacji znakomitego wirtuoza gitary Mateusza Kowalskiego.
Mało kto wie, że właśnie Polacy w znaczący sposób przyczynili się do sławy i popularności gitary jako instrumentu wirtuozowskiego, zajmującego ważne miejsce w muzyce artystycznej… Mistrzowie interpretacji, improwizacji i kompozycji, zachwycali najwyższe sfery, koneserów piękna i szerokie kręgi słuchaczy. Stanisław Szczepanowski, nazywany królem gitary, grywał dla brytyjskiej królowej Wiktorii; Marek Konrad Sokołowski cieszył się przydomkiem „Byrona gitary”, a w Janie Nepomucenie Bobrowiczu współcześni widzieli… „Chopina gitary”.
W programie koncertu znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę, jego Wariacje na temat La ci darem la mano z „Don Giovanniego” Mozarta, miniatury Sokołowskiego i Felixa Horeckiego oraz Wariacje na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Szczepanowskiego, zrodzone koncepcyjnie najprawdopodobniej z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu, którego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz…

W Dniu Hymnu Narodowego zapraszamy na spotkanie z piękną, niezwykle wartościową, a tak mało znaną muzyką polską, w wykonaniu jednego z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia.

26 lutego o godz. 19.30 – Teatr Wielki – Opera Narodowej oraz na https://www.youtube.com/chopininstitute

Wszystkie utwory, które zabrzmią podczas koncertu, znalazły się na płycie Matusza Kowalskiego Polish Romantic Guitar, wydanej niedawno przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Płyta dostępna w: www.sklep.nifc.pl oraz w serwisach streamingowych.

 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.