Koncert na ludowo od Kurpi poprzez kulturowy tygiel Mazur

Koncert na ludowo od Kurpi poprzez kulturowy tygiel Mazur

20 września Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na niecodzienny koncert – w muzyczną podróż na ludowo od Kurpi poprzez kulturowy tygiel Mazur, aż po karpackie klimaty. Będzie to kolejne wydarzenia w ramach realizowanego przez Instytutu projektu kulturanaludowo#wspieram.

O godzinie 17.00 na scenie przed Instytutem wystąpi legendarna pieśniarka z Kurpi Pani Apolonia Nowak, która od wielu lat znana jest ze swojego czystego i mocnego głosu. W repertuarze usłyszymy tradycyjne pieśni w gwarze kurpiowskiej, piosenki weselne oraz kolędy.

Apolonia Nowak zadebiutowała w roku 1960 w zespole Kurpianka, w którym jako solistka i tancerka wraz z zespołem występowała na licznych koncertach i festiwalach w Europie (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Szwajcarii i Szwecji). Od 1992 roku współpracuje z zespołem Ars Nova. Plonem tej współpracy są albumy: „Zaświeć niesiądzu – pieśni kurpiowskie Apoloni Nowak”, „Anatomia kobyły” – pieśni ludowe o koniach oraz nagrania dla TVP. W 2002 Apolonia Nowak wraz z zespołem Swoją Drogą Trio wydała płytę „Pola”. Śpiewała również dla Jana Pawła II. Do dziś śpiewa w zespole Kurpianka, działającym przy ośrodku kultury w Kadzidle. Znana jest również jako wycinarka tradycyjnych kurpiowskich motywów. O godzinie 18.00 czeka słuchaczy zmiana klimatu. Na scenie pojawi się energetyczna Rodzinna Kapela Wasilewskich, która swoje wspólne, rodzinne działania artystyczne i performerskie rozpoczęła w pierwszych latach nowego milenium, szukając inspiracji na Mazurach i w podróżach po świecie. Poruszają się po obrzeżach tradycji muzycznych na styku kultur. Muzykanckie drogi prowadzą ich poprzez żywiołowe granie źródłowych melodii ludowych po własne impresyjne interpretacje i kompozycje.

20 września 2020, godz. 17.00

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 66

WSTĘP WOLNY!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.