Koncert G. Rossini „Mała Msza Uroczysta”

Koncert G. Rossini „Mała Msza Uroczysta”.

Koncert z okazji 40-tej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża „Petite Messe Solennelle” – „Mała Msza Uroczysta” Gioacchino Rossiniego.

W tym roku mija 40 lat od chwili, kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i jako Jan Paweł II rozpoczął swój szczególny pontyfikat. Z tej okazji zorganizujemy uroczysty koncert w dniu 7 października 2018 , który odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godzinie 19.30.

Uroczysty koncert w hołdzie wyboru polskiego kardynała na papieża, jego pontyfikatu oraz związków z włoską sztuką i muzyką w czasie sprawowania urzędu.

16 października 1978 roku to jedna z donioślejszych dat w najnowszej historii Polski. Niektórzy z nas pamiętają to, niedowierzanie i euforię, kiedy popłynął z Watykanu komunikat „Habemus papam” i informację, że nowym papieżem jest Polak. To była wielka chwila, która wpłynęła na nasze losy narodowe, postawiła Polskę w innym świetle na forum Europy i świata, zapoczątkowała nowego ducha w polskim społeczeństwie.

Pontyfikat Jana Pawła II był nowatorski i oryginalny, jego słowiańska osobowość wprowadziła do Watykanu świeżość i nową jakość. W świadomości wielu Polaków 16 października 1978 r. to punkt zwrotny, który otworzył nową epokę i przyczynił się do pokonania reżimu i wywalczenia wolności.

Piękno i uroczysty charakter tego dzieła zapewni wyjątkowy, niecodzienny charakter rocznicowemu koncertowi. Do zrealizowania koncertu zaproszeni zostali wybitni muzycy polscy i włoscy, co nada mu międzynarodowego charakteru i będzie nawiązaniem do tego, że Watykan jest geograficznie i kulturowo związany z Włochami.

Wykonawcy:
Marta Boberska – sopran
Izabela Kopec – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Robert Gierlach – baryton
Ewa Pelwecka – fortepian
Piotr Wilczyński – fisharmonia
Chór Kameralny Ad Libitum – pod kierownictwem Izabelli Zieleckiej – Panek
Massimiliano Caldi – dyrygent

7 października 2018, godz. 19:30
Wstęp wolny

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.