Koncert dla Niepodległej na Stulecie Odzyskania Niepodległości

Koncert dla Niepodległej na Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Koncert dla Niepodległej, Niepodległa do Hymnu – ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w stolicy to tryptyk wydarzeń zachęcających Polaków do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sto lat temu, po ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapy Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym, a w tym roku jubileuszowe obchody rocznicy odzyskania niepodległości będą szczególne.

Koncert dla Niepodległej 10 listopada zjednoczy wszystkich Polaków! Niezwykłe widowisko słowno-muzyczne na PGE Narodowym, transmitowane w publicznych stacjach radiowych i telewizyjnych będzie koncertową podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Przypomnimy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym na Monte Cassino żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabraknie piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym – na dancingach i w dyskotekach. W trakcie Koncertu dla Niepodległej każdy Polak przeżyje chwile wzruszenia i radości, bo – jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich!

Tuż po okolicznościowym orędziu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wygłoszonym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpocznie się Koncert dla Niepodległej. Zainauguruje go Natalia Sikora wzruszającą piosenką napisana w przeddzień wybuchu stanu wojennego – to manifest dążących do oswobodzenia kraju spod komunistycznej władzy i walczących o odbudowę w pełni niepodległego kraju. W nawiązaniu do tych wartości, usłyszmy też pieśni legionowe – utwory, które towarzyszyły walczącym o niepodległość blisko sto lat temu.

W kolejnych odsłonach widowiska usłyszmy utwory powstańcze, piosenki okupacyjnej Warszawy i wspomnienie ofiar Holocaustu, przywołamy pamięć o tych, o których nie mówiło się w latach komunizmu ze względu na obowiązującą cenzurę.

W kolejne dekady przeniesie nas Maryla Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60. Dzięki Krystynie Prońko w nowej aranżacji usłyszymy „Mury” Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów „solidarnościowej” rewolucji. W klimaty podziemnych koncertów przeniesie nas z kolei Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór „To wychowanie”, który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Usłyszmy też nietypowe wykonanie „Arahji” zespołu Kult, przygotowane przez Ewę Farną, i „Chcemy być sobą” śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego.

Własne aranżacje znanych utworów przygotowali też Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Sławek Uniatowski i Natalia Szroeder. Na scenie zobaczymy też m. in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Kasię MośStanisławę Celińską, Sławka Uniatowskiego, Sound’n’Grace, Małą Armię Janosika, Sound’n’Grace, Tulię, zespół Mazowsze, Warszawskie Combo Taneczne, Warszawską Orkiestrę Sentymelntalną i zespół SBB.

Aranżacje i kierownik muzyczny: Grzegorz Urban dodatkowa aranżacja: Adam Sztaba. Aranżacje stworzyli także Jan Smoczyński, Maciej Muraszko, Łukasz Bzowski, Marcin Majerczyk, Rafał Stępień, Marcin Mirowski, Michał Grymuza, Miłosz Wośko. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.

Występy artystów będą uatrakcyjniać wspaniałe efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy. Koncert zakończy Hymn Państwowy w wykonaniu wszystkich zaproszonych artystów, chórów i orkiestry, oraz 45-tysięcznej widowni PGE Narodowego.

Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w koncercie – wraz z rodziną i przyjaciółmi do obejrzenia go w Telewizji Polskiej lub wysłuchania w Polskim Radiu, a osoby, które pobrały bezpłatne bilety zapraszamy do przybycia na PGE Narodowy najpóźniej na godz. 19.30. Transmisja w mediach publicznych rozpocznie się o godz. 20.10. Bądźmy tego dnia razem i wspólnie świętujmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo Niepodległa jest dla wszystkich!

W tej chwili nie są dostępne bilety na PGE Narodowy. Nieodebrane bilety wrócą do puli i będą ponownie dostępne 7 listopada.

Mecenasami koncertu są Grupa Lotos i PZU S.A. Partnerami są PGE Narodowy i Fundacja PZU.

Bilety do pobrania tu – klik

Łącznie kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości, które dostępne jest na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia, zapowiada przeszło tysiąc nadchodzących wydarzeń, z których ponad 600 zaplanowanych jest na weekend 9-11 listopada. Co tydzień dodawane jest średnio 200 kolejnych projektów.

— Biuro Programu „Niepodległa” zaplanowało na 10 i 11 listopada trzy wydarzenia. W sobotę 10 listopada wszyscy razem mamy szanse przeżywać wigilię Narodowego Święta Niepodległości uczestnicząc w Koncercie dla Niepodległej. Koncert transmitowany będzie na żywo na antenach TVP i Polskiego Radia — deklaruje Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. — W niedzielę 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami do przyłączenia się do akcji Niepodległa do Hymnu – wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego dokładnie w samo południe 11 listopada. Zaśpiewamy wspólnie z uczestnikami oficjalnych obchodów na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a dołączą do nas stacje radiowe i telewizyjne. Każdy, kto włączy odbiornik radiowy, będzie mógł przyłączyć się do wspólnego śpiewania hymnu — informuje Jan Kowalski.

W akcję Niepodległa do hymnu angażują się organizatorzy obchodów ogólnopolskich i wydarzeń lokalnych. Swój udział potwierdziły również publiczne i komercyjne stacje radiowe. W kalendarium wydarzeń na stronie niepodlegla.gov.pl można wyszukać wszystkie miejsca, w których organizatorzy zaplanowali wspólne śpiewanie hymnu. W pierwszym tygodniu zgłoszeń swój udział zgłosiło 65 instytucji i organizacji.

W niedzielę 11 listopada Niepodległa zaprasza również na Krakowskie Przedmieście w Warszawie. W historycznym centrum stolicy każdy może przyłączyć się do wspólnego świętowania podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Spacerując w stronę Zamku Królewskiego, będzie można obejrzeć występy na kilku scenach, które staną na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych. A to wszystko o krok od placu Piłsudskiego, na którym odbędą się oficjalne uroczystości jubileuszowe z udziałem głowy państwa.

Duże wydarzenia związane z obchodami stulecia niepodległości wiążą się także z promowaniem bogactwa polskiej kultury. Projekty przygotowane przez instytucje podległe Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiają poznanie Polski dwudziestolecia międzywojennego i dziedzictwa ostatnich stu lat, ale też zaangażowania się we wspólne świętowanie.

— Program Wieloletni „Niepodległa”, po tegorocznej nowelizacji, liczy 47 projektów realizowanych w całym kraju przez największe instytucje kultury. Dodatkowy nabór przeprowadzony jesienią tego roku poszerzył tę listę o kolejne 43 przedsięwzięcia — informuje Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. — Wiele działań planujemy jako powtarzalne mechanizmy, angażujące społeczeństwo. Mamy nadzieję, że projekty kontynuowane przez lata rozbudzą w Polakach potrzebę celebrowania Narodowego Święta Niepodległości — dodała Paulina Florjanowicz.

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału we wspólnym i radosnym świętowaniu jednego z najważniejszych dni w historii kraju.

Link skrócony: www.stdn.pl/18d59

źródło: PGE Narodowy

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.