Komora hiperbaryczna – jak często ją stosować?

komora hiperbaryczna Poznań

Medyczna komora hiperbaryczna (HBOT) to nowoczesne i nieinwazyjne urządzenie o ciśnieniu 3.2 ATA i podwyższonym ciśnieniu. W takiej komorze przeprowadzana jest tlenoterapia hiperbaryczna, czyli zabieg stosowany w wielu różnych schorzeniach somatycznych. Jak często odbywać takie zabiegi? Ile razy w tygodniu i przez jaki czas? 

Komora hiperbaryczna – działanie udowodnione naukowo 

Medyczna komora hiperbaryczna jest zasilana czystym tlenem o stężeniu 99,9%. Znaczenie ma tutaj nie tylko czystość tlenu i podwyższone ciśnienie w komorze, ale także dodatkowy aspekt, związany z przepływem tlenu. Pacjent otrzymuje specjalny zestaw oddechowy, który dostosowuje się w sposób automatyczny do indywidualnych potrzeb danego organizmu. W środku komory jest wystarczająco dużo przestrzeni, aby swobodnie się położyć i jest w 100% przezroczysta, dlatego nawet część osób z klaustrofobią lub innymi lękami, może swobodnie spędzić tam czas w trakcie zabiegu. Tlenoterapia hiperbaryczna jest wskazana w wielu schorzeniach, a szczególnie w przypadku osób z RZS, w trakcie rehabilitacji, po urazach, a także u pacjentów z dolegliwościami bólowymi i schorzeniami przewlekłymi. Ten zabieg niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ nie tylko pomaga w danym schorzeniu, ale także wpływa pozytywnie na całościową wydolność organizmu i kondycję, a także zdrowie somatopsychiczne oraz procesy poznawcze.  

Dowiedz się więcej o tym, co leczy komora hiperbaryczna – https://oxomedica.pl/co-leczy-komora-hiperbaryczna 

Jak często chodzić na tlenoterapię hiperbaryczną? 

O najwyższej skuteczności zabiegów można mówić wtedy, gdy terapia jest stosowana codziennie. Oznacza to, że jeden zabieg zajmuje 120 minut. Poza czasem spędzonym w komorze, trzeba przygotować się na rejestrację i krótki wywiad medyczny oraz przebranie się na czas zabiegu. W Oxomedica pacjenci mogą skorzystać z zabiegów codziennie, a więc przez 7 dni w tygodniu. Najlepiej, jeśli zabiegi wykonywane są codziennie o tej samej porze, chociaż nie jest to warunkiem koniecznym. Liczba pobytów w komorze zależy od schorzenia i stanu pacjenta, jednak zwykle jest to od 3 do 40 zabiegów. Po takiej serii można zaobserwować wiele korzyści, dlatego nie należy przerywać zabiegów w trakcie, tylko należy zadbać o codzienną obecność. Zwykle już po kilku sesjach można zauważyć u siebie pierwsze zmiany, jednak na efekty trzeba poczekać aż do końca całej serii. Dotychczas pojawiło się bardzo wiele analiz badawczych, wskazujących na skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej. Szczególnie interesujące są badania, dotyczące chorób uznawanych obecnie za nieuleczalne, takich jak AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), a także powstrzymanie procesów starzenia. Badania są na tyle obiecujące, że wciąż prowadzone są nowe analizy. Możliwe, że wkrótce naukowcy wskażą na jeszcze więcej schorzeń, w których tlenoterapia hiperbaryczna jest wskazana i pomocna.  

 Sprawdź: komora hiperbaryczna Poznań w Oxomedica. 

/artykuł sponsorowany/