Kolejne parkingi P+R w metropolii warszawskiej

Kolejne parkingi P+R w metropolii warszawskiej

Reklama
Reklama

Już niebawem w Legionowie pojawią się nowe perony, parkingi i miejsca rowerowe. To efekt inwestycji realizowanej w ramach ZIT. Dzięki ponad 2,7 mln zł wsparcia z UE w mieście powstaną lokalne centra przesiadkowe.

Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, m.st. Warszawy oraz Legionowa.

Startują kolejne projekty, służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu w metropolii warszawskiej. Dostępność nowoczesnych parkingów „Parkuj i Jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą, to bezpośrednia korzyść również dla nas – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje: – Stworzenie mieszkańcom podwarszawskich gmin możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodów na parkingach zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych, ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy.
 
Ta inwestycja to nie tylko większy komfort dla naszych mieszkańców i stworzenie możliwości na szybkie i sprawne dotarcie do pracy czy szkoły. To przede wszystkim kolejny krok w stronę poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Każde działanie, zmierzające do ograniczenia natężenia ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a na tym nam wszystkim bardzo zależy – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
 
Dwie istniejące obecnie pętle autobusowe w Legionowie (przy ul. Sowińskiego/Mickiewicza i ul. Olszankowa–Osiedle Młodych) zostaną przebudowane i będą pełniły rolę lokalnych centrów przesiadkowych, w których pasażerowie będą mogli przesiadać się ze swoich środków transportu do komunikacji publicznej. Powstaną nowoczesne wiaty przystankowe i perony, z nową nawierzchnią i kanalizacją deszczową, a cały teren zostanie oświetlony lampami LED. W ramach inwestycji wybudowane zostaną też dwa parkingi typu „Parkuj i Jedź”, każdy na ok. 15 miejsc. Przewidziano na nich po jednym stanowisku dla samochodów elektrycznych, z możliwością ładowania. Z kolei rowerzyści będą mogli skorzystać z krytych miejsc postojowych i odkrytych stojaków oraz samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 r.

Reklama
Reklama

To kolejny krok w celu umożliwienia mieszkańcom Legionowa, ale też i całego powiatu, wygodnego oraz bezpiecznego parkowania w pobliżu punktów przesiadkowych do zbiorowego transportu miejskiego. To konkretna oferta dla kierowców oraz realne narzędzie, zmniejszające ruch i obłożenie na drogach do stolicy oraz pozwalające na szybkie przemieszczanie się niskoemisyjnym transportem. Jestem przekonany o słuszności powstawania parkingów P&R. Z satysfakcją realizujemy obietnice złożone mieszkańcom w tym zakresie – mówi Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa.

Projekt Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej –„Parkingi Parkuj i Jedź” będzie realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w metropolii warszawskiej poprzez promocję nisko- lub zeroemisyjnych środków transportu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 3,3 mln zł, z czego blisko 2,7 mln zł wyniesie unijne wsparcie w ramach RPO WM 2014-2020.
 
Rozwój sieci P+R metropolii warszawskiej – ponad 120 mln dotacji z UE
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stale rozbudowywana jest sieć parkingów „Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. Dotychczas podpisano umowy na realizację 62 parkingów, na których powstało ponad 5 900 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ponad 2 800 dla rowerów. Całość jest skoordynowana z transportem miejskim, co ułatwia mieszkańcom codzienne dojazdy do pracy, a także zachęca do podróżowania komunikacją zbiorową. Z bezpłatnego parkowania korzystają podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Parkingi „Parkuj i Jedź” zlokalizowane w podwarszawskich gminach są jednolicie oznakowane. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi, działające w systemie od innych – „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to inicjatywa, która pozwala na wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiając realizowanie przez m.st. Warszawę oraz 39 podwarszawskich gmin wspólnych przedsięwzięć finansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. W ramach instrumentu powstają m.in. trasy rowerowe, parkingi P+R, miejsca w żłobkach. Realizowane są również projekty edukacyjne.

Reklama
Reklama

źródło: UM Warszawa

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.