KOLĘDY KAMERALNIE online

I inne narody mają swoje kolędy. […] Ale chyba nigdzie te pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo „narodowem”, tak dziwnie przez cały naród ukochanem i pielęgnowanem, jak w Polsce” – pisał Stanisław Dobrzycki w książeczce pt. O kolędach wydanej w 1923 roku.
W istocie, w polskiej obyczajowości kolędy zajmują miejsce szczególne. Chętnie śpiewane zwłaszcza przy wigilijnym stole, są wyrazem przywiązania do tradycji. Choć wszystkie podejmują temat Narodzenia Pańskiego, to często można w nich także dostrzec nawiązania do polskiej historii i kultury. Uniwersalne przesłanie przenika się z tym, co lokalne, rodzime. W trudnych dla narodu momentach wspólny śpiew dodawał nadziei i odwagi.
Koncert otworzy kolęda o charakterze patriotycznym, Dzisiaj w Betlejem. To właśnie na jej melodię śpiewano jedną z pieśni wydarzeń Grudnia ‘70. Następnie zabrzmi kolęda Wśród nocnej ciszy, która ukazała się po raz pierwszy drukiem w 1853 roku w śpiewniku Jana Mioduszewskiego jako śpiew otwierający liturgię. Do dziś w wielu kościołach rozbrzmiewa wraz z dzwonkami inaugurującymi pasterkę. Pieśń ta, wzbogacana o nowe zwrotki, dodawała otuchy zarówno Polakom walczącym w II Wojnie Światowej, jak i zesłanym na Sybir. Kolęda W żłobie leży stała się podstawą dla pieśni autorstwa Karola Balińskiego śpiewanej podczas powstania styczniowego. Zachował się okupacyjny tekst kolędy Lulajże Jezuniu, znana jest także Kolęda łagrowa śpiewana do melodii Jezus malusieńki.
Podczas koncertu usłyszymy jednak kolędy w ich tradycyjnych wersjach. Zabrzmią nastrojowe kołysanki, jak Gdy śliczna panna czy Jezus malusieńki, ale i pieśni nawiązujące do narodowych tańców, choćby uroczyste Bóg się rodzi, utrzymane w charakterze poloneza. W najdawniejszych wiekach „kolędowanie” wiązało się ze zwyczajem składania noworocznych życzeń. Niech i dziś te przepiękne utwory, w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej, wniosą do Państwa domów świąteczną radość i wleją w serca nadzieję.
 
PROGRAM:
• Dzisiaj w Betlejem, oprac. Stanisław Halat
• Wśród nocnej ciszy, oprac. Stanisław Halat
• Lulajże Jezuniu, oprac. Stanisław Halat
• Przybieżeli do Betlejem, oprac. Stanisław Halat
• Cicha noc, oprac. Stanisław Halat
• Gdy śliczna panna, oprac. Krystyna Paciorkiewicz-Jarmuła
• W żłobie leży, oprac. Marcin Jamroży
• Jezus malusieńki, oprac. Stanisław Halat
• Bóg się rodzi, oprac. Stanisław Halat
• Z narodzenia Pana, oprac. Krystyna Paciorkiewicz-Jarmuła
 
WYKONAWCY:
JUSTYNA STĘPIEŃ SOPRAN
DOROTA LACHOWICZ MEZZOSOPRAN
LESZEK ŚWIDZIŃSKI TENOR
WOJCIECH GIERLACH BAS
MUZYCY ORKIESTRY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ W SKŁADZIE:
KATARZYNA PACIORKIEWICZ-JARMUŁA SKRZYPCE
MARCIN JAMROŻY SKRZYPCE
AGNIESZKA LECH SKRZYPCE
MARIUSZ LECH ALTÓWKA
DOROTA SMOLIŃSKA WIOLONCZELA
KAROL SZWECH DYRYGENT
 
Kanał YouTube Polskiej Opery Królewskiej – nagranie z Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
 
Materiał będzie dostępny od 24 grudnia do soboty 26 grudnia 2020, do godziny 19.00 – klik
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.