Kobiety na pomniki! Spotkanie z Sylwią Chutnik

Kobiety na pomniki! Spotkanie z Sylwią Chutnik na wystawie „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”.

„Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” to cykl autorskich spotkań z pisarzami. Zaproszeni autorzy, to uważni obserwatorzy i komentatorzy otaczającej rzeczywistości, którzy w różny sposób zmierzą się z tematyką pomników i przestrzeni, w której one istnieją. W swoich wystąpieniach wychodzić będą poza narrację historyczno-sztuczno starając się spojrzeć na pomniki uwzględniając ich szersze konteksty – przede wszystkim antropologicznym, socjologicznym i filozoficznym. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi.

Czwartek, 21 lutego 2019, godzina 18:00
Królikarnia, ul. Puławska 113a
Wstęp wolny

Spotkanie z Sylwią Chutnik, pierwsze z cyklu „Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej”, nosi tytuł Kobiety na pomniki!

Warszawskie postumenty przedstawiają kobiety w różnych aspektach: jako zasłużone postaci, alegorie lub ciała w służbie ideologii. Na ich przykładzie zobaczymy, po co kobiecie pomnik i czemu kobieta przydaje się rzeźbiarzom. A skoro i o twórcach mowa poznamy również rzeźbiarki Warszawy i zastanowimy się nad ideą pomników użytkowych. Rozmowę zaczniemy od zobaczenia wystawy „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018” i przyjrzenia się kilku jej postaciom. Może podpowiedzą nam klucz do zrozumienia ostatniego stulecia w Europie?

Sylwia Chutnik

Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”;, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura. Obecnie współprowadzi program „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.
Laureatka nagród literackich i społecznych.
www.sylwiachutnik.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.