Ko–lekcja wyborów

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wystawę „Ko–lekcja wyborów” .
 

Po co nam sztuka współczesna? Dlaczego chodzimy do galerii i muzeów? „Ko–lekcja wyborów” to projekt poświęcony badaniu sposobów odbioru sztuki przez widzów. Tym razem publiczność weszła w rolę współkuratorów i stworzyła wystawę ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Sztuka współczesna niesie za sobą otwartość na różnorodne odczytania. Podążając za tą ideą, chcemy upowszechniać dostęp do sztuki i otwierać się na interpretacje odbiorców. Oddajemy głos widzom, a ich wybory stawiamy w centrum. „Ko–lekcja wyborów” to nauka współpracy między instytucją a publicznością, wspólne tworzenie i uczenie się o sobie nawzajem za pomocą sztuki. Przedrostek „ko” nabiera tu podwójnego znaczenia: „ko–lekcja” to nie tylko partycypacyjne wybory prac ze zbiorów U–jazdowskiego, ale i wspólna lekcja podejmowania decyzji.

Projekt składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich, który rozpoczął się w czerwcu 2020 roku, to badania grup fokusowych. Ich uczestnicy wybrali prace z Kolekcji U–jazdowskiego i odpowiedzieli na pytania związane z doświadczaniem sztuki, sposobami jej interpretacji i motywacji, jakie towarzyszą publiczności odwiedzającej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W oparciu o wyniki badań powstała galeria internetowa pod adresem ko-lekcjawyborow.u-jazdowski.pl – tu widzowie wskazali dzieła, które chcieliby zobaczyć na wystawie. Na podstawie ich wyborów powstała ekspozycja, którą będzie można oglądać w U–jazdowskim. W jej przestrzeni zostaną przeprowadzone wywiady dotyczące indywidualnego doświadczania i rozumienia sztuki. Wystawie będzie towarzyszyć program publiczny i edukacyjny. W 2021 roku powstanie raport końcowy z badania.

„Ko–lekcja wyborów” to projekt kuratorski z pogranicza działań edukacyjnych i strategii rozwoju publiczności. Wpisuje się on w tradycję antropologicznych i socjologicznych analiz poświęconych zagadnieniom społecznego funkcjonowania sztuki oraz kształtowania preferencji estetycznych. Co leży u podstaw naszych wyborów i wpływa na nasze decyzje? Dlaczego jedni szukają w sztuce refleksji nad rzeczywistością, a drudzy odskoczni od niej? To badanie nie jest plebiscytem, a internetowe wybory to nie konkurs. „Ko–lekcja wyborów” ma sprowokować dyskusję o tym, co nas w sztuce porusza, intryguje i dlaczego sztuka współczesna jest ważna.

Prace artystów i artystek, pokazywane na wystawie znajdują się w Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowski i gromadzone od początku jego powstania. Ostateczny wybór prac na wystawę został ustalony na podstawie indywidualnych decyzji publiczności.
 
Zespół kuratorski
Iga Fijałkowska, Anna Kierkosz, Aleksandra Rajska
Zespół badawczy
Paweł Możdżyński, Bartłomiej Walczak
Architektura wystawy
Aleksandra Wasilkowska
Muzyka
Lucjan Bonawentura Szczęsny
Koordynacja
Marta Grytczuk
Anka Kobierska
Identyfikacja wizualna
Hekla Studio
Projekt sfinansowany ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy medialni
Aktivist, Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura
 
5 stycznia 13 czerwca 2021
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Więcej informacji o wystawie i projekcie: https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/ko-lekcja-wyborow
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.