KLUCZ DO ZAMKU Maja Kitajewska & Paolo Uccello

Maja Kitajewska & Paolo Uccello. Blask nieziemskich rozkoszy

Wydarzenie z cyklu #Klucz_w_Zamku – spotkanie z artystką Mają Kitajewską połączone z pokazem jej pracy „Poza zasadą przyjemności IV”.

26.10.2022. godz.18.00
WSTĘP WOLNY. Wejście na wydarzenie do Zamku Bramą Senatorską od Pałacu Ślubów, plac Zamkowy 6.

Dzieła sztuki należą do przedmiotów, które jak żadne inne budzą i budzić mają w odbiorcach rodzaj cielesnej reakcji, nazywanej w humanistyce afektem. Owo doświadczenie uruchamiać może skrajne emocje: od radości i przyjemności po wstręt, strach, a nawet gniew. Praca Mai Kitajewskiej swoją pogodną kolorystyką i lśnieniem koralików przyciąga, by w kolejnej sekundzie zaniepokoić uwiądem kwiatów, które imituje. Tytuł instalacji odsyła do freudowskiej zasady przyjemności, bo rozpięta jest pomiędzy dwoma wpisanymi w ludzką psychikę popędami: erotycznym (Eros) – niosącym kreatywność, harmonię, seksualność, reprodukcję i przetrwanie oraz popędem śmierci (Thanatos), który odpowiedzialny jest za destrukcję, agresję i samozniszczenie.

Zestawiając pracę artystki współczesnej Mai Kitajewskiej „Poza zasadą przyjemności IV” (2020) z obrazem „Madonna z Dzieciątkiem” (ok.1430) Paolo Uccella, jednego z najsłynniejszych malarzy wczesnego renesansu, chcemy zaprosić publiczność do skonfrontowania się z własnymi odczuciami i wejścia w dialog z tymi dziełami sztuki, odległymi w czasie, choć być może nie w swojej idei?
Pokaz pracy Mai Kitajewskiej „Poza zasadą przyjemności IV” w dniach 18 października – 9 listopada 2022 r. w Zamku Królewskim w Warszawie w przestrzeni wystawy czasowej „Paolo Uccello – Madonna z Dzieciątkiem”.

FB-klik


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik