Kino w Trampkach 2021

Festiwal Filmowy Kino w Trampkach w tym roku powraca w dwumiesięcznej wiosenno-letniej odsłonie.

Zaczynamy 19 kwietnia aż z 30 najlepszymi krótkimi metrażami z całego świata, a w maju zmienimy bieg z krótkiego na długi i zaprezentujemy filmy pełnometrażowe oraz KIDS Media Lab. 

Festiwal trwa 2 miesiące, ponieważ wiemy, że dzieci w onlinie potrzebują więcej czasu, a chcemy by nasi młodzi widzowie mogli zobaczyć wszystkie filmy, a niektóre nawet dwa razy.

Zgodnie z zapowiedziami w 2020 roku, koncepcja trzech kolejnych edycji festiwalu dla dzieci i młodzieży jest połączona jednym wspólnym motywem, a jest nim rozumiana na wiele sposobów… dżungla. Po raz pierwszy ten symbol pojawił się przed rokiem, a w 2021 roku zmieniamy optykę. 
Tym razem dżungla w rozumieniu miejsca zamieszkania. Utkana z wysokich budynków, labiryntów ulic, chodników, betonu i szkła. Zachęcamy widzów do eksplorowania miast pod wieloma aspektami – mówi Agnieszka Drzewiecka – Protić, dyrektorka festiwalu. Chcemy zachęcić do eksplorowania swojego miasta, odkrywania go na nowo, ale też do przyjrzenia się mu krytycznie. Niezwykle cieszy nas podejście i zaangażowanie w festiwal młodzieży i dzieci, którzy mimo zmęczenia panującą od ponad roku sytuacją nadal chcą brać czynny udział np. w składach jurorskich Kina w Trampkach, czy tworząc Młodzieżową Grupę Programową. To dowodzi głodu działania, jaki szczególnie teraz im doskwiera.

Filmowe propozycje festiwalu to pozycje, które angażują młodego widza, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do udziału w dyskusji o przedstawionych problemach i tematach, uczą krytycznego spojrzenia na otaczający świat, są ważne.

Tegoroczne oglądanie krótkich historii to równocześnie trwające dwa wydarzenia festiwalowe:

9. edycja Kina w Trampkach w Warszawie
3. edycja Kina w Trampkach w Gdańsku

Oswajanie dzieci i młodzieży z emocjami ze zmiennością, spoglądanie na ważne zagadnienia od innej strony i szukanie kreatywnych rozwiązań, to cel tej odsłony Trampek – mówi Karolina Śmigiel, dyrektorka artystyczna festiwalu. Chcemy, aby nasi młodzi widzowie, dzięki formule online w całej Polsce, mogli zbliżyć się do ważnych i niekiedy trudnych tematów, to ważne i rozwojowe, bo uważamy, że kino ma edukować mądrze.

Pięć zestawów krótkich filmów (aktorskie, animacje i dokumentalne) można oglądać na stronie kinowtrampkach.pl od 19 kwietnia do 30 maja 2021, karnet na wszystkie filmy to 35 zł, bilet jednorazowy 5 zł. 
 
MATERIAŁY EDUKACYJNE – Dla szkół i nauczycieli do wybranych filmów przygotowaliśmy scenariusze lekcji (po dwa dla każdej kategorii wiekowej), a do pozostałych proste ćwiczenia, które będą okazją dla wszystkich do głębszego doświadczenia filmów.

TEMATYKA FILMÓW: 

PSYCHOLOGIA RELACJI – Jesteśmy stworzeniami stadnymi i nasze relacje z innymi generują mnóstwo emocji. Prezentowanym w tym temacie filmom będziemy przyglądać się pod kątem korelacji pomiędzy rówieśnikami, ale też relacji międzypokoleniowych – rodzice i dzieci, nauczyciele  i uczniowie, dziadkowie i wnuki. Filmy dotykają ważnych problemów psychologicznych, takich jak: potrzeba akceptacji, bycie w grupie, odpowiedzialność, przyjaźń, uczenie od siebie nawzajem, autorytet, wzorce, wymiana doświadczeń.
Mamy poczucie, że są to tematy ważne i pomocne też  w kontekście konfrontowania się z emocjami, które przynosi pandemia i izolacja.

JA WOBEC INNYCH – Jesteśmy sobą. Bardzo specyficzni, tajemniczy odsłaniamy przed innymi część siebie. Ten blok tematyczny również dotyczy emocji, psychologii i relacji, ale
z naciskiem na to, w jaki sposób się ustawiamy wobec innych, w jaki sposób się z innymi komunikujemy, wchodzimy  w relacje. Czy jesteśmy otwarci? Czy przyjmujemy w relacjach
z innymi jakieś klisze, założenia, stereotypy, które tę relację zmieniają?

ZMIANA – Wszystko płynie. Nikt nie stawia dwa razy stopy w tej samej rzece. Czy jesteśmy jak wielkie głazy zmywane przez tę płynącą wodę, czy jak małe kamyczki, które pędzą
z nurtem w dal? Ten wątek ma wymiar jednostkowy i społeczny. Filmy w tym bloku będą mówiły
o wszelkiego rodzaju zmianach, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie – czy to na poziomie ich własnego, codziennego życia, czy na poziomie bardziej społecznym – zmian, z którymi spotykamy się my wszyscy (klimat, migracje, pandemia).

WYOBRAŹNIA, KREATYWNE ROZWIĄZANIA – Naturalna umiejętność każdego urodzonego dziecka to testowanie i eksperymentowanie. Każda i każdy z nas to ma! Można o tym na chwilę zapomnieć, ale nie można się tego pozbyć. Ten dział nawiązuje do idei tegorocznego festiwalu. Mamy nadzieję, że filmy, które zobaczycie w tym bloku, będą dla Was natchnieniem do szukania rozwiązań i działań w swoim życiu. Bohaterowie często w nietypowy sposób używają swojej wyobraźni, która jest krokiem na drodze do działania.

Wraz z początkiem lata wyruszymy w przygodę z filmami długometrażowymi, ale o tym wkrótce.

Więcej informacji o Festiwalu i jego propozycjach na: www.kinowtrampkach.pl 
Facebook: https://www.facebook.com/kinowtrampkach/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.