Kino plenerowe na Łące Leśmiana 2019

W sierpniowe wieczory w ramach kina plenerowego na Łące Leśmiana pokażemy cztery filmy, których tematy nawiązują do fenomenu dwóch modernistycznych miast – Gdyni oraz Tel Awiwu.

Wydarzenie realizujemy we współpracy z Filmowa Stolica Lata, która po raz czternasty organizuje projekcje plenerowe w całej Warszawie.

WSTĘP WOLNY
Miejsce: Skwer Willy’ego Brandta
7, 14, 21, 28 sierpnia (środy), godz. 21.00

—–
Gdynia. Moje Miasto
reż. Jerzy Rados, Polska 2018. Wprowadzenie: Jerzy Rados
7 sierpnia

„Gdynia. Moje miasto” to intymna opowieść gdynian o ich życiu codziennym, utkana z amatorskich materiałów, które Gdyńska Szkoła Filmowa zbierała od mieszkańców od 2016 roku z okazji 90-tych urodzin miasta. Pokazuje życie w nadmorskim kurorcie, cofając nas do minionego stulecia z wszystkimi jego urokami. Tłem tych osobistych opowieści o codzienności, celebracji świąt, spacerach, uroczystościach rodzinnych jest miasto – dynamicznie rozwijająca się ikona modernizmu. Materiał opatrzono komentarzem lektorskim i zilustrowano muzyką Antonio Vivaldiego z cyklu koncertowego „Cztery pory roku”.

Jerzy Rados (scenarzysta, reżyser, fotograf, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej) przybliży okoliczności powstania filmu dokumentalnego „Gdynia. Moje miasto”, opowie o kulisach zbierania materiałów z okazji jubileuszu miasta i o historiach, jakie się za nimi kryją.

—–
Mr. Gaga,
reż. Tomer Heymann, Izrael / Szwecja / Niemcy/ Holandia 2015
14 sierpnia

„Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company.

Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec.

W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

—–
Bauhaus
reż. Gregor Schnitzler, Niemcy 2019
21 sierpnia

Akcja filmu „Bauhaus” rozgrywa się w latach 20 XX w. Historia młodej studentki Bauhausu, inspirowana prawdziwą historią projektantki mebli i zabawek dla dzieci, Almy Siedhoff-Buscher (1899-1944).

—–
Ludzie, którzy nie są mną
reż. Hadas Ben Aroya, Izrael 2016
28 sierpnia

„Ludzie, którzy nie są mną” to debiut młodej reżyserki, Hadas Ben Aroya, uhonorowany Grand Prix podczas Bilbao International Festival of Documentary and Short Films 2016. Reżyserka jest zarówno autorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli.

Mieszkająca w Tel Awiwie Joy przeżywa młodzieńcze rozterki dotyczące partnerstwa, samotności, miłości i niezależności. Dziewczyna błąka się bez celu po mieście ze słuchawkami na uszach, aż pewnego dnia wpada na mężczyznę o imieniu Nir. Rozmowy z nim okażą się dla bohaterki nie bez znaczenia.

—–
W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do budynku Muzeum POLIN. Prosimy wówczas o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Gdynia -Tel Awiw, której wernisaż odbędzie się w Muzeum POLIN we wrześniu 2019 roku.

https://www.polin.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.