Kim jest i czym zajmuje się event manager?

czym zajmuje się event manager

Event Manager to osoba odpowiedzialna za organizację wydarzenia. To on tworzy kosztorys, realizuje budżet, rozdziela obowiązki pozostałym osobom pracującym przy evencie, kontaktuje się z klientem. Jest to praca wymagająca i odpowiedzialna, ale również bardzo różnorodna. To dlatego marzą o niej młodzi ludzie, ale również wiele osób, które myślą o przebranżowieniu.

Event manager i jego obowiązki

Do obowiązków event managera należy przede wszystkim prowadzenie rozmów ze zleceniodawcą i  zaplanowanie wydarzenia zgodnie z jego oczekiwaniami i budżetem. Event manager tworzy całą koncepcję imprezy oraz jej kosztorys. Po zaakceptowaniu tej wizji przez klienta, event manager może rozdzielić obowiązki pomiędzy specjalistów ds. eventów, którzy będą odpowiadali za poszczególne elementy przedsięwzięcia. Rodzaj oraz liczba zadań zależy od wielkości wydarzenia. Niekiedy event manager wykonuje większość czynności sam, innym razem jest osobą spinającą całość i odpowiadającą przed zleceniodawcą. Jeśli impreza wymaga zatrudnienia event designera, reżysera czy scenografa, oni również będą podlegać event managerowi. To on zazwyczaj przeprowadza negocjacje z podwykonawcami i dopina wszelkie umowy z nimi.

Jakimi cechami powinien odznaczać się event manager?

Jak widzimy, event manager jest osobą, która musi wykazywać się dużą odpowiedzialnością, decyzyjnością, elastycznością oraz oczywiście zdolnościami organizacyjnymi. Ze względu na konieczność tworzenia i pilnowania budżetów, kosztorysów i umów, powinien także sprawnie liczyć i kalkulować. Nieodzowne są umiejętności interpersonalne, ponieważ event manager musi dobrze dogadywać się z ludźmi – od klientów po podwykonawców. W trakcie organizacji wydarzeń, wielokrotnie mają miejsce trudne i podbramkowe sytuacje, z których trzeba wybrnąć, nie narażając na szwank relacji międzyludzkich.

Event manager – specyfika zawodu

Praca event managera jest pociągająca dla osób, które nie znoszą rutyny, kochają nowe wyzwania i lubią, kiedy w ich życiu zawodowym wciąż dzieje się coś nowego. Event manager pracuje przy różnorodnych projektach, może więc wykazać się kreatywnością. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zawód, który często wymaga wyjazdów i pracy w nietypowych godzinach.

Event manager – jak nim zostać?

Coraz częściej na prywatnych uczelniach można podjąć zaoczne lub podyplomowe studia z zakresu organizacji i produkcji wydarzeń. To dobra opcja dla osób, które mają dużo czasu na teoretyczną naukę zawodu. Dla tych, którzy wolą zdobyć wiedzę praktyczną w krótszym czasie, powstały intensywne kursy. Można na nich zdobyć umiejętności i informacje niezbędne w pracy event managera, pracować na konkretnych przypadkach i poznać ludzi z branży. Kursy są odpowiednie również dla osób, które chcą się doszkolić w konkretnej dziedzinie związanej z organizacją wydarzeń. W branży wciąż pojawiają się nowe specjalizacje. Event manager, który trzyma rękę na pulsie, powinien doszkalać się z zakresu digital event marketingu, influencer marketingu, promocji eventów czy planowania budżetów.

/artykuł sponsorowany/