Kawaleryjski piknik rodzinny w Łazienkach Królewskich

Kawaleryjski piknik rodzinny w Łazienkach Królewskich

15 sierpnia 2022 roku odbędzie się rodzinny piknik kawaleryjski „I do szabli…”, który już po raz kolejny odbędzie się na terenie zielonym za Ermitażem w Łazienkach Królewskich.

W programie prezentacja husarii, huzarów węgierskich, kadryl konny, prezentacje strojów, uzbrojenia i umundurowania kawalerii z Polski i Węgier okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wykład o szabli, pokazy i warsztaty fechtunku, pokazy filmów historycznych.
Warsztaty plastyczne i taneczne, konkurs na najlepszy strój z lat 20′, degustacja węgierskich produktów regionalnych.
PROGRAM PIKNIKU 15 sierpnia 2022
 • 10.00 – trening konny oraz wyjazd koni do parku
 • 10.00-12:00 – degustacja węgierskich produktów regionalnych
 • 10.30 – pokaz kadryla w wykonaniu amazonek i ułanów w mundurach Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP, występ konny huzarów węgierskich z Uniwersytetu Ludovika w Budapreszcie, prezentacja ubiorów i uzbrojenia z udziałem kawalerii z Polski i Węgier, nawiązujących do okresu początku XX w.
 • 11.00 – rozpoczęcie warsztatów plastycznych dla dzieci, otwarcie konkursu na najlepszy strój z epoki lat 20, kurs tańców z okresu międzywojennego
 • 11.30 – pokazy i warsztaty fechtunku szablą prowadzi mistrz Tomasz Abramski
 • 12.00 – uroczysta zbiórka i powitanie gości, rozstrzygnięcie konkursów
 • 12.30 – pokaz konny husarii Króla Stefana Batorego z udziałem grup pod dowództwem Aleksandra Jarmuły i Andrzeja Burego
 • 13.00 – przejazd koni i przejście gości do parku
 • 13.30 – uroczystości pod pomnikami gen. Wieniawy, gen. Bema, Marszałka Piłsudskiego
 • 14.00 – wykład o szabli rtm. Roberta Woronowicza – prezentacja wraz z omówieniem historycznych okazów szabli używanych przez kawalerię z Polski i Węgier
 • 15.00 – pokazy filmów historycznych i spotkanie autorskie z reż. Grzegorzem Gajewskim (sala w Ermitażu)

Wstęp wolny

Reklama
Reklama
Piknik realizowany jest po raz kolejny w Łazienkach Królewskich w rocznicę wiktorii 1920r. w dniu 15 sierpnia 2022r. Nawiązując do pomocy Węgrów w obronie naszej ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej, podkreślamy wojskowe i kulturowe powiązania Polsko-Węgierskie, przekazujemy ethos i wartości, jakimi kierowano się w tamtym czasie i jakie powinny nadal przyświecać w przypadku zagrożeń zewnętrznych.

Organizatorem pikniku jest Fundacja „Dialog” we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie i Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Projekt dofinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.