Kawa Etiopia. Co warto o niej wiedzieć?

kawa etopia

Wszystko wskazuje na to, że właśnie Etiopia jest ojczyzną kawy – a przynajmniej jej najpopularniejszej odmiany, arabiki. Czym cechują się ziarna pochodzące z tego państwa? Wyjaśniamy. 

W tym kraju najpewniej nie była jednak spożywana w postaci, którą znamy dziś. Nie był to czarny, aromatyczny napar, a zielone ziarna, żute bezpośrednio po zerwaniu z krzaka. Technologię wypalania i zaparzania ziaren opracowano w Jemenie. Obecnie, mimo że kawa uprawiana jest w wielu zakątkach świata, ziarna pochodzące z Etiopii nadal cieszą się dużym uznaniem, a nawet przeżywa swój renesans. Dlaczego?

Kawa z Etiopii – czym się charakteryzuje?

Kawa z Etiopii może okazać się sporym zaskoczeniem dla osób przyzwyczajonych do popularnych mieszanek z mocno palonych ziaren, inspirowanych przede wszystkim włoskimi naparami. Ziarna są zazwyczaj jasno palone, co pozwala uwydatnić wszystkie ich nuty smakowe i aromatyczne. Charakterystyka kaw Etiopia składa się przede wszystkim z następujących akcentów:

  • cytrusowych
  • kwiatowych
  • owocowych
  • korzennych

Jak widać, kawa z Etiopii jest dość lekka i subtelna, daleka, od mocnych i ciężkich naparów przyrządzanych w ekspresach ciśnieniowych. Ma też niskie body, dlatego w ustach daje wrażenie małej gęstości i orzeźwienia.

Kawa Etiopia – najlepsze metody przygotowania

Lekka, jasno palona i bogata w rześkie nuty kawa Etiopia wymaga odpowiedniego doboru metod parzenia. Wspomniane ekspresy ciśnieniowe lub domowe kawiarki w jej przypadku nie do końca się sprawdzają. W czym zatem parzyć takie ziarna? Jak się okazuje, zakres metod pozwalających wydobyć ich smak i aromat jest dość szeroki i obejmuje:

  • tradycyjny ekspres przelewowy
  • alternatywne metody takie jak dripper, aeropress, chemex czy syfon;
  • french press;
  • klasyczna „zalewajka”.

Poza doborem odpowiedniej metody i akcesoriów, ważne jest również odpowiednie przygotowanie wody i samych ziaren. Jeśli mielicie je samodzielnie, zwróćcie uwagę na to, by nie były one zbyt mocno rozdrobnione. W takiej sytuacji będą one dłużej zatrzymywać wodę, co doprowadzi do przedłużenia czasu ekstrakcji i uwydatnienia niepożądanych nut. Woda powinna zaś mieć odczyn 6,5-7,5 i temperaturę odpowiednią dla wybranej metody.

Gdzie zaopatrzyć się w kawy etiopskie?

Oczywiście nie każda kawa z Etiopii pozwoli wam w pełni poznać potencjał ziaren z tego kraju. By mieć pewność co do ich jakości, warto kupować w sprawdzonych sklepach – np. na explosia.pl/Kawa-palona-Etiopia-Sidamo-AFRICA-250g. Znajdziecie tam nie tylko kawy etiopskie, ale też te pochodzące z innego afrykańskiego kraju – Kenii, a także szeroki wybór kaw południoamerykańskich.

/artykuł sponsorowany/

Reklama