Katedra Panny Marii w Paryżu – Historia przemian od XII do XXI w.

Katedra Panny Marii w Paryżu – Historia przemian od XII do XXI w.

Paryska katedra Notre Dame to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli historycznych na świecie. Jej tragiczny pożar skłania nas dzisiaj do refleksji. Jaka jest nasza wiedza o tej świątyni? Czy jest to założenie jednorodne, czy faktycznie, jak podają media, całość liczy sobie 850 lat?

Wykład będzie prezentował zarys dziejów architektonicznych budowli, historię wielu przemian, jakim została poddana na przestrzeni dziejów oraz najważniejsze zabytki zgromadzone w jej wnętrzu. Omówiona zostanie także skala zniszczeń i perspektywy odbudowy z punktu widzenia doktryn konserwatorskich oraz troski o zachowanie dziedzictwa dziewięciu wieków istnienia katedry.

wykład specjalny dr hab. Jakuba Adamskiego

25 kwietnia 2019, godz. 18:00

MNW/ Kino MUZ, al. Jerozolimskie 3
ok. 75 min
Wstęp wolny |Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne online i w kasach od 23 kwietnia od godz. 10.00 / 75 min / liczba miejsc ograniczona

____

? dr hab. Jakub Adamski – mediewista, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, wicedyrektor instytutu do spraw studenckich. Doktoryzował się w 2011 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od października 2012 pracownik Uniwersytetu Warszawskiego. Habilitację uzyskał w styczniu 2019 na podstawie rozprawy „Gotycka architektura sakralna na Śląsku w latach 1200–1420”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na dziejach architektury średniowiecznej, zwłaszcza gotyckiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.