
Kruszywa ogrodowe są stosowane w ogródkach przydomowych oraz miejskich rabatach, z powodu ich trwałości i uniwersalności. Najpopularniejsze kamienie ozdobne do ogrodu to otoczaki, grys i żwir. Charakteryzują się przepuszczalnością, dzięki czemu nie zatrzymują wody, która swobodnie przepływa do podłoża. Na rynku dostępne są kamienie ogrodowe o różnej frakcji, w wielu kolorach i w dowolnym rozmiarze. Jakie kruszywa ogrodowe sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić szczególną uwagę?
Jaka jest rola kamieni ogrodowych?
Kamienie ozdobne do ogrodu można wykorzystać jako sposób na podkreślenie konkretnych rabat lub części ogrodu. Duże otoczaki są wykorzystywane także pojedynczo. Szczególnie dobrze wyglądają w towarzystwie wodnych aranżacji – wodospadu, fontanny lub oczka wodnego. Wybierając kamienie ozdobne do ogrodu, warto zwrócić uwagę na styl i rodzaj roślinności. Kruszywa o nietypowym kolorze (np. niebieskim) nie będą dobrze wyglądały w klasycznym ogrodzie. Z kolei świetnie sprawdzą się w towarzystwie nowoczesnych form ogrodowych i egzotycznej roślinności. Nie bez znaczenia jest pH gleby, ponieważ niektóre kamienie mogą je podnosić, a inne obniżać.
Naturalne kamienie pełnią funkcje dekoracyjne oraz ochronne – skutecznie zabezpieczają glebę przed utratą wilgoci. Są też doskonałą barierą, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Kamienie ozdobne do ogrodu izolują wrażliwe korzenie roślin, utrzymując stałą temperaturę.
Sprawdź także: Jak ułożyć kamienie ozdobne w ogrodzie?
Jakie kruszywa ogrodowe wybrać?
Do najpopularniejszych kamieni ogrodowych należą:
- Grys
- Kamienna kora
- Otoczaki
- Żwir
Otoczaki to kamienie o różnej wielkości i gładkim wykończeniu, które często są stosowane na dużych przestrzeniach. Ich dużą zaletą jest bezpieczeństwo. Delikatne krawędzie nie skaleczą dzieci biegających po ogrodzie ani zwierząt. Równie często wybierana kamienna kora do złudzenia przypomina drewniany „oryginał”, tyle że jest od niego o wiele bardziej wytrzymała. Jest – tak samo jak każde kruszywo ogrodowe – odporna na warunki atmosferyczne i, w przeciwieństwie do kory z prawdziwego drewna, nie jest rozwiewana przez wiatr. Żwir najczęściej stosuje się jako wypełnienie żwirowych alejek. Jeśli zdecydujemy się na jasny odcień żwiru, zapobiegniemy nadmiernemu odparowywaniu wody. Grys jest najtańszym kruszywem ogrodowym, dlatego często stosuje się go, gdy budżet na zaprojektowanie ogrodu jest ograniczony. Małe kamyczki o nieregularnym kształcie i ostrych krawędziach sprawdzą się zarówno w strefie ozdobnej, jak i wypoczynkowej.
Jak przygotować podłoże w ogrodzie?
Dobrze przygotowane podłoże to podstawa, która gwarantuje prawidłowy wzrost roślin oraz równomierne rozłożenie wybranego kruszywa ogrodowego. Przede wszystkim trzeba usunąć warstwę wierzchnią oraz dokładnie ją oczyścić z kamieni, chwastów, resztek korzeni i innych elementów. W czasie przygotowywania podłoża warto skorzystać z usług minikoparki, żeby przyspieszyć prace ogrodowe. W przypadku niewielkich ogródków można wykonać prace ręcznie, jednak wiąże się to z dużym nakładem czasowym – i co za tym idzie – również finansowym.
/ materiał zewnętrzny/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.