Jimek / NOSPR / Borowicz / Symfonia Europejska

Jimek / NOSPR / Borowicz / Symfonia Europejska.

Radzimir Dębski (JIMEK) i NOSPR Katowice – po raz pierwszy razem w Warszawie – łączą muzyczne siły! Wyjątkowy koncert, Symfonia Europejska, odbędzie się z wyjątkowej okazji – 1 maja świętujemy 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Program Symfonii Europejskiej łączy w sobie dwa muzyczne światy: klasyczny i rozrywkowy. Usłyszymy Poloneza z filmu Pan Tadeusz, skomponowanego przez Wojciecha Kilara, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich kompozytorów. Jego utwór, nawiązujący do tradycji polskich tańców narodowych, to idealny pomost między IX Symfonią d-moll op.125 Ludwiga van Beethovena, którą wieńczy Oda do radości, a kompozycjami Radzimira Dębskiego, łączącymi w sobie wpływy hip-hopu, jazzu i muzyki filmowej. Szczegółowy program Symfonii Europejskiej poniżej!

Bilety w cenach od 60 zł do 120 zł w sprzedaży już od 2 kwietnia, od godz. 12.00, na stronach: 15latPolskiwUE.nck.pl i nck.bilety24.pl.

15-lecie Polski w Unii Europejskiej

Rok 2004. Na liście przebojów Trójka – Program 3 Polskiego Radia króluje Bohema Wilki i Spadam COMA. Po raz pierwszy świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej, a swoją działalność rozpoczyna Muzeum Powstania Warszawskiego. 1 maja Polska wstępuje do Unii Europejskiej, w czerwcu – po raz pierwszy wybieramy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. 15 lat później, w 2019 roku mamy poczucie, że jest co świętować! Ścisła współpraca polityczna, kulturalna i gospodarcza z innymi krajami UE, przekraczanie granic bez paszportów, program Erasmus i modernizacja polskich miast – to tylko niektóre dowody na to, że ostatnie 15 lat to naprawdę dobry czas dla Polski!

Koncert Symfonia Europejska nie kończy wspólnego świętowania, do którego Was najserdeczniej zapraszamy!❤ Już dziś możemy zapowiedzieć, że przygotowujemy dla Was kolejne koncerty i wydarzenia, podczas których podziękujemy za wspólne 15 lat w uniwersalnym języku – języku kultury!

Szczegóły wkrótce na fanpage’u Narodowe Centrum Kultury i stronie 15latPolskiwUE.nck.pl.

Organizatorzy koncertu Symfonia Europejska: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Wielki – Opera Narodowa.
****************************
Bilety w sprzedaży od 2 kwietnia na 15latPolskiwUE.nck.pl i Bilety24.pl.

??????????????????

Program Symfonii Europejskiej

Wojciech Kilar – Polonez z filmu Pan Tadeusz*

Ludwig van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125, cz. IV*

* * * * * *

Radzimir Dębski (JIMEK) – CRUX**

Radzimir Dębski (JIMEK) – Historia Jazzu**

———————————

* Łukasz Borowicz – dyrygent

** Radzimir Dębski – dyrygent

Artyści Symfonii Europejskiej

Radzimir Dębski (JIMEK) to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów muzyki młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku zarówno spektakularne symfoniczne opracowania muzyki hip-hopowej czy jazzowej, jak i własne utwory symfoniczne, w tym entuzjastycznie oceniony tren skomponowany specjalnie na uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Podczas koncertu Symfonia Europejska usłyszymy jego dwie najbardziej znane kompozycje: Crux oraz Historię Jazzu.

CRUX to swoisty znak rozpoznawczy kompozytora i wykonywany ponad 50 razy flagowy utwór symfoniczny. Tytuł oznacza sedno, istotę. To podróż po różnych światach muzycznych, w których orkiestra symfoniczna staje się czasem chórem a czasem armią perkusistów.

O Historii Jazzu sam autor mówi tak: Kiedy jako buntowniczy młodzian przeczesałem wszystkie najważniejsze jazzowe winyle szukając sampli, myślałem, że konstytuuję swoją własna tożsamość hip-hopem. Tymczasem nieoczekiwanie odrabiałem najważniejszą lekcję historii muzyki, która pozwoliła mi znaleźć własna tożsamość. Historią Jazzu mogę złożyć hołd temu co było przede mną.

NOSPR czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach istnieje od 1935 roku. Współpracowała z najwybitniejszymi kompozytorami II połowy XX wieku: Witoldem
Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. W dorobku fonograficznym zespół ma ponad 200 albumów, w tym wydane przez najbardziej renomowane wytwórnie i wyróżnione nagrodami. Orkiestra koncertowała podczas tournée i festiwali niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei Płd. i państwach Zatoki Perskiej. NOSPR jest organizatorem Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza, którego 7. edycja była nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017 w kategorii Wydarzenie Roku. W roku 2018 orkiestra została laureatem nagrody specjalnej International Classical Music Awards (ICMA). Od września 2018 dyrektorem NOSPR jest Ewa Bogusz-Moore.

Lukasz Borowicz w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Od 2006 roku pierwszy dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Wyróżniony Paszportem „Polityki”, laureat nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz nagrody Tansman za „wybitną indywidualność muzyczną”. Prowadził takie orkiestry, jak: Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, MDR Sinfonieorchester Leipzig, SWR Sinfonieorchester Stuttgart, Düsseldorfer Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Lucerne Symphony Orchestra i większość polskich orkiestr symfonicznych. Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad osiemdziesiąt albumów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.