Jeszcze więcej zmodernizowanych wagonów w PKP Intercity

PKP Intercity zdecydowało się na modernizację kolejnych 82 wagonów. To efekt rozszerzenia umów podpisanych w tym roku z PESA Bydgoszcz. Łącznie do przewoźnika trafi 245 komfortowych pojazdów. Wartość całego zamówienia to ponad miliard złotych.

Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42. Będą one kursować jako wagony bezprzedziałowe 2 klasy. Po skorzystaniu z prawa opcji wartość tego zamówienia wzrasta z 312 mln zł brutto do 470 mln zł brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest z kolei modernizacja 40 wagonów, z opcją na dodatkowych 20 pojazdów. Są to zarówno wagony 1 i 2 klasy. Dotychczasowa wartość zamówienia to 166 mln zł brutto, zaś po jego zwiększeniu będzie to 248 mln zł brutto. Trzecia umowa dotyczy modernizacji 40 wagonów COMBI, z opcją na dodatkowe 20.

Po skorzystaniu z prawa opcji łączna wartość planowanych inwestycji wynosi niemal 1,03 mld zł brutto i obejmie aż 245 wagonów. Umowy te są elementem największego w historii PKP Intercity programu inwestycyjnego wartego 7 miliardów złotych.

PKP Intercity inwestuje w komfort pasażerów

Producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy od podpisania umów. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone alfabetem Braille`a. Wagony COMBI będą dodatkowo posiadać miejsca dla osób niepełnosprawnych. Będą one dopasowane także do przewozu rowerów oraz wyposażone w przedziały rodzinne i maszyny vendingowe.

 
Źródło informacji: PKP Intercity

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.