Jesienna fala epidemii – potrzebne szczepienia i dostęp do testów

Jesienna fala epidemii – potrzebne szczepienia i dostęp do testów

Wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem, dlatego stolica przygotowuje się do jesiennej fali zachorowań. Skutki dalszego rozwoju epidemii mogą złagodzić m.in. szeroki dostęp do testów w kierunku COVID-19 oraz powszechne szczepienia przeciwko grypie.

Takie jest zdanie i rekomendacje ekspertów z Warszawskiej Rady Polityki Zdrowotnej. 

Warszawska Rada Polityki Zdrowotnej jest organem opiniodawczym i doradczym Prezydenta m.st. Warszawy ds. ochrony zdrowia. Jej ostatnie posiedzenie odbyło się w związku z rosnącą liczbą zachorowań w Polsce i Warszawie oraz przygotowaniami, by jak najlepiej chronić życie i zdrowie warszawiaków w drugiej połowie roku. 

– Eksperci zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia kontroli przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania: noszenia maseczek i zachowania dystansu. Rozluźnienia już teraz skutkują gwałtownym skokiem zachorowań na COVID-19. A jesienią będzie jeszcze gorzej, gdy dojdzie do tego grypa. Tłok w przychodniach i szpitalach może być olbrzymi. Musimy się na to odpowiednio przygotować – mówi Paweł Rabiej, Przewodniczący Rady i wiceprezydent Warszawy.

Rekomendacje Rady to m.in. szerokie szczepienia przeciwko grypie w ramach samorządowych programów zdrowotnych, ale również przez pracodawców. Warszawa ma bardzo rozbudowany program szczepień, m.in. dla seniorów 65+, bezdomnych, pacjentów SCOL, kobiet w ciąży i dzieci w wieku 6-60 miesięcy. 

– Istotne jest, by jak najwięcej osób zwiększyło jesienią odporność szczepiąc się przeciwko grypie, by uniknąć zachorowania. Objawy ciężkiej grypy mogą być mylone z objawami COVID-19, a duża liczba chorych na grypę będzie obciążać szpitale i przychodnie – stwierdza wiceprezydent. I dodaje – Ważne, że wszyscy obecni zadeklarowano ścisła współpracę w szczepieniu personelu medycznego oraz mieszkańców oraz podjęcie wspólnych działaniach zachęcających warszawiaków do szczepień.

Kolejna rekomendacja dotyczyła konieczności stworzenia systemu szybkiej diagnostyki COVID-19 i stworzenia wielu punktów, w których możliwe będzie przeprowadzenie testów na masową skalę. Takie „jednoimienne ambulatoria” mogłyby przeprowadzać szybkie testy osób skierowanych przez lekarzy pierwszego kontaktu, mających określone objawy. Warunkiem jest jednak stworzenie przez rząd ram prawnych pozwalających na przeprowadzenie szerszej diagnostyki i jej sfinansowanie.

W skład Warszawskiej Rady Zdrowia wchodzą przedstawiciele organów założycielskich stołecznych szpitali, Wojewody Mazowieckiego, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycznego Kształcenia Dyplomowego, Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych,  w posiedzeniu brali udział również przedstawiciele Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.