Jazz na Starówce: Josemi Carmona & Javier Colina feat. José Ruiz Bandolero

UDOSTĘPNIJ

Jazz na Starówce: Josemi Carmona & Javier Colina feat. José Ruiz Bandolero.

Wspólnie z Ambasadą Hiszpanii w Warszawie zapraszamy w tę sobotę na finałowy koncert festiwalu. Po raz pierwszy w Polsce, na jedynym koncercie wystąpią razem mistrzowie i innowatorzy jazz – flamenco: Josemi Carmona & Javier Colina feat. José Ruiz Bandolero

„Artysta, który może zmienić spojrzenie na gitarę  XXI wieku” – Paco de Lucia

Josemi Carmona jest jedną z  najważniejszych postaci najnowszej historii muzyki hiszpańskiej, flamenco i gitary. Syn maestro Pepe Habichuela jest spadkobiercą dziedzictwa czterech generacji najwybitniejszych artystów z Granady. Dwukrotnie nominowany do nagrody Latin Grammy. Wystąpił w filmie “Flamenco” Carlosa Saury.

Javier Colina zaś jest jednym z najważniejszych muzyków hiszpańskich i jednym z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnej sceny flamenco. Występował z legendami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones, George Benson oraz z największymi gwiazdami flamenco i latin jazzu jak : Paco de Lucia, Tete Montoliu, Chucho i Bebe Valdez, Jerry Gonzales, Perico Sambeat.

Josemi Carmona. Urodzony w 1971 r. w Madrycie Carmona należy do licznej “rodziny” Los Habichuela .Wirtuoz gitary flamenco, kompozytor i producent działający na scenie tzw. nowego flamenco. To artysta głęboko zakorzeniony w tradycji. Jego ojciec, Pepe Habichuela, jest jednym z najznamienitszych gitarzystów flamenco, a ród Carmona należy do najważniejszych dynanstii tej muzyki.  Jest niespokojnym duchem, a jego szerokie zainteresowania sięgają wielu muzycznych stylów i owocują współpracą z tak odległymi od siebie muzykami jak basista jazzowy Dave Holland, hindusko-brytyjski muzyk Nitin Sawhney, norweski pianista i producent Bugge Wesseltoft  czy popowy piosenkarz Alejandro Sanz.

Jego muzyczna kariera rozpoczęła się w wieku 14 lat od wstąpienia do grupy Ketama, jednego z najbardziej wpływowych i rewolucyjnych zespołów hiszpańskiej muzyki. Współpraca z Pepe Habichuelą i nieżyjącym już Enrique Morente, wielkim reformatorem flamenco, miała decydujące znaczenie. W późniejszych latach,  Carmona zaangażował się w serię projektów jako kompozytor, muzyk i producent. Nagrał płyty pod własnym nazwiskiem, duet z basistą Carlesem Benaventem (Sumando) oraz płytę solową (Las Pequeñas Cosas) z udziałem  gwiazd jazzu i flamenco takich jak Paco De Lucia, Jorge Drexler i Dave Holland. 

Javier Colina. Laureat wielu pretiżowych  nagród, jest muzykiem wszechstronnym,  swobodnie poruszającym się między różnorodnymi gatunkami takimi jak jazz, muzyka latynoska i przede wszystkim flamenco. Obok Carlesa Benaventa, jest wybitnym przedstawicielem tego ostatniego stylu i pionierem kontrabasu.  Urodzony w Pampelunie w 1960 r. pianista i kontrabasista, zasłynął na początku lat 90. przy różnych projektach muzycznych łączących jazz i flamenco. Razem z perkusistą Guillermo McGuillem i pianistą Chano Dominguezem stworzyli trio, które występowało na licznych festiwalach jazzowych. Grupa wystąpiła też w filmie Fernando Trueby, Calle 54.

Wśród jego licznych nagrań  album „Lágrimas negras” (Czarne łzy) , koncert w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard  z udziałem  tuzów światowego jazzu i flamenco : Bebo Valdes i Diego El Cigala. Tworząc nieprzerwanie od wielu lat miał okazję pracować z takimi znakomitościami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones,John Hicks, Frank Lacy, George Benson, Chucho Valdes, Jerry Gonzales, Perico Sambeat, Jorge Pardo i flamenco: Tomatito, Pepe Habichuela, Diego El Cigala.  

José  Manuel Ruiz „Bandolero.  Znakomity perkusista flamenco karierę rozpoczął akompaniując tancerzom flamenco m. in.: Antonio Canalesowi, El Grilo czy Merche Esmeralda. Po dołączeniu do zespołu Joaquína Cortésa koncertuje w miejscach uważanych za świątynie światowej muzyki jak : The Opera House czy The Royal Albert Hall.

Razem z Ramonem Porrinasem założył Echegaray, pierwszą grupę perkusistów flamenco i wydali album Calle Echegaray.

Występuje z  wielkimi  hiszpańskimi artystami  jak: Tomatito , Vicente Amigo, Pepe Habichueli, Diega el Cigala, Jorge Pardo, Juan Carmona  oraz z tuzami jazzu jak: Pat Metheny, Larry Coryell .

PARTNEREM  koncertu jest Ambasada Hiszpanii.

26 sierpnia 2017, godz. 19:00

Koncert na Rynku Starego Miasta.

Wstęp wolny

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.