Jazz na Starówce 2022: Emmet Cohen Trio

Jazz na Starówce 2022: Emmet Cohen Trio

Jazz na Starówce 2022: Emmet Cohen Trio

Amerykański pianista i kompozytor Emmet Cohen jest jednym z najciekawszych artystów sceny jazzowej Nowego Jorku.

Emmet Cohen – fortepian
Philip Norris – kontrabas
Kyle Poole – perkusja

9 lipca 2022, godz. 19:00, Rynek Starego Miasta w Warszawie

„To wschodząca postać najwyższej klasy w świecie jazzu”. Mając zaledwie 31 lat, stał się punktem odniesienia dla przyszłych pokoleń muzyków jazzowych. Wszechstronny, utytułowany amerykański pianista jazzowy i kompozytor jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej. Branżę zachwyca jego „harmonijne słownictwo, erudycja muzyczna i indywidualność”. O fenomenie pianistycznym Emmeta Cohena Downbeat Magazine pisze : „gwiazdorskie, ekspresyjne trio reprezentujące kalejdoskopowe poczucie muzycznej narracji. Mistrzowska klasa w stylistycznych zestawieniach – rhythm and blues, bebop, swing po współczesne style – to innowacyjne brzmienie przyszłości jazzu”.

Jego (dopiero drugi) koncert w Polsce, będzie z pewnością wydarzeniem i odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej. Lider „Emmet Cohen Trio” i twórca „Masters Legacy Series”, jest także uznanym na świecie artystą jazzowym.

Wygrał wiele konkursów pianistycznych w młodym wieku (American Pianists Awards, Cole Porter Fellow, Artist-in-Residence na University of Indianapolis, finalista Thelonious Monk International Piano Competition).
Cohen jest artystą Mack Avenue. Trzyletni student gry na fortepianie Suzuki, Cohen ukończył studia pianistyczne w Manhattan School of Music (MM) i University of Miami (BM).

Jego uznanym przedsięwzięciem jest Masters Legacy Series, seria nagrań honorujących legendarnych muzyków jazzowych (jak m.in.: Jimmy Cobb, Ron Cartet Benny Golson, George Coleman) jako producent i pianista każdego albumu tej przełomowej serii będącej unikalnym idiomem muzycznym Ameryki.

Jego renoma eksplodowała dzięki „Live From Emmet’s Place”, serii nagrań na żywo z jego mieszkania Nowym Jorku z prestiżowymi gośćmi (jak m.in.: Christian McBride, Nicholas Payton, Joe Lovano, Cyrille Aimée), które miały łącznie prawie 8 milionów wyświetleń w internecie i wiele więcej w sieciach społecznościowych.

Kiedy nie gra ze swoim fenomenalnym trio, Emmet Cohen regularnie pojawia się u boku Rona Cartera, Benny’ego Golsona, George’a Colemana, Jimmy’ego Heatha, Houston Person, Kurta Ellinga, Billy’ego Harta. Jest także członkiem trio „Tip City” Christiana McBride’a a także Herlin Riley’s Quartet.
 
Występował na głównych międzynarodowych festiwalach jazzowych oraz w Rose Hall w Lincoln Center i Kennedy Center w Waszyngtonie, Monterey, Newport, Detroit, New Orleans a także jako headliner w Village Vanguard i innych dużych nowojorskich klubach jazzowych. Przez wiele lat był rezydentem Hammonda B-3 w klubie jazzowym SMOKE w Harlemie.
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.