Jazz na Starówce 2019: Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin

Jazz na Starówce 2019: Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin.

Gary Guthman – trąbka
Sasha Strunin – wokal
Filip Wojciechowski – fortepian
Paweł Pańta – kontrabas
Cezary Konrad – perkusja

3 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Premiera. Projekt wybitnego trębacza, kompozytora, aranżera, dyrygenta i charyzmatycznej wokalistki Sashy Strunin. Składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego – poety warszawskiego, który napisał wspomnienia z Powstania Warszawskiego. Autorem muzyki jest Gary Guthman.

Program Festiwalu tu – klik

Premiera. Znakomity projekt wybitnego amerykańsko-polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana i charyzmatycznej wokalistki o polsko-rosyjsko-ukraińskich korzeniach Sashy Strunin. Najnowszy projekt składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego – poety warszawskiego, który mówił o sobie jako „nocnym stróżu” „opisując relacje części rzeczywistości w jego wierszach. Zachwycili się twórczością Białoszewskiego, która jest surrealistycznie nierealistyczna, ale niesamowicie rytmiczna.

Gary Guthman przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami w Kanadzie i USA. Współpracował z gwiazdami jazzu i estrady, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem. Największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem projektów „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” i „Swingmatism”, które prezentuje na całym świecie.

Gary Guthman. Wybitny amerykańsko-polski trębacz, kompozytor, aranżer, orkiestrator. Laureat nagrody National Band Award. Otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing.

Urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. W 1970 przeniósł się do Kanady, gdzie przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami, m.in. z Edmonton Symphony, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Winnipeg Symphony, Toronto Symphony. Koncertował również w USA z The Memphis Symphony, Austin Symphony, The Oregon Symphony, The Orlando Philharmonic. Chętnie współpracował z gwiazdami jazzu i piosenki, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem, Burtem Bacharachem, Paulem Anką, grupą Bee Gees.

W latach 1999-2001 był dyrektorem muzycznym Michaela Buble. Był liderem wielu zespołów jazzowych; największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem i producentem projektów „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” i „Swingmatism”, które prezentuje na całym świecie.

Sasha Strunin. Wokalistka o słowiańskiej duszy, urodziła się w wielonarodowej rodzinie o artystycznych konotacjach. Jej rodzice, rosyjski baryton Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej ukochana babcia Nelli – aktorką.

Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w 2013 r. (wydział fotografii). Już jako nastolatka występowała na wielu scenach polskich i europejskich rozwijając swoją karierę wokalną, którą wspierały przy wydawaniu kolejnych płyt firmy Universal i Sony. Premiera jej albumu „Woman In Black”, wydanego nakładem Agencji Muzycznej PR miała miejsce w 2017. Zaowocowała wspaniałymi recenzjami w m.in.: Audio, JazzPress i Jazz Forum.

Program był prezentowany wielokrotnie na licznych koncertach m.in.: Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Manu Summer Jazz Sundays, Królewskie Arkady Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Warszawa Singera.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.