Jakie błędy popełniają kupujący i jak ich uniknąć?

Jakie błędy popełniają kupujący nieruchomosc

Zakup nieruchomości to duże przedsięwzięcie, podczas którego łatwo popełnić błąd, a szczególnie wówczas, gdy nie ma się odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie. Jakie są najczęściej popełniane błędy wśród kupujących i jak ich uniknąć?

10 błędów, których możesz uniknąć, gdy kupujesz mieszkanie

Zwykło się mawiać, że człowiek uczy się na błędach, ale nie warto odbierać tak srogich lekcji na własnym przykładzie. Sprawdź, jakie są najczęstsze potknięcia kupujących i unikaj ich, by zakup nieruchomości był udaną inwestycją.

  1. Nieznajomość rynku – wielu kupujących decyduje się na zakup mieszkania w pośpiechu i w obawie przed tym, że to prawdziwa okazja, którą ktoś inny sprzątnie im sprzed nosa. Skutkiem takiego podejścia jest brak czasu na rozeznanie się na rynku nieruchomości, co jest pomocne w porównaniu cen, zorientowaniu się, jakie inwestycje są godne uwagi i wśród jakich ofert można wybierać.
  2. Kierowanie się wyłącznie okazyjną ceną – niski koszt zakupu nieruchomości zawsze bywa kuszący, ale zazwyczaj ma swoje przyczyny. Prawdziwe okazje na rynku nieruchomości się zdarzają, ale zawsze warto dokładnie i krytycznie przyjrzeć się takim ofertom, a przed zakupem zastanowić się, czy wybrany lokal spełnia pozostałe kryteria i czy wzbudziłby zainteresowanie nawet wówczas, gdy jego cena byłaby wyższa.
  3. Niedoszacowanie własnych potrzeb – wielu kupujących szuka mieszkania na sprzedaż w Warszawie, które spełni ich oczekiwania w danym momencie. Warto myśleć perspektywicznie i szukać lokalu, który zapewni odpowiednie warunki nie tylko w chwili zakupu, ale też za rok, pięć lub dziesięć lat.
  4. Nieznajomość własnej zdolności kredytowej – zanim ruszy się na poszukiwania idealnego lokum, warto wybrać się do banku lub doradcy finansowego, by poznać swą zdolność kredytową.
  5. Niedokładna kalkulacja kosztów transakcji – zakup mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami, a tymczasem wielu kupujących patrzy wyłącznie na cenę lokalu i nie bierze pod uwagę wydatków na notariusza i opłat urzędowych.
  6. Pośpiech i brak odpowiedniego zapasu czasowego – niektórzy kupujący zbyt szybko wypowiadają obecną umowę najmu lub sprzedają dotychczasowe lokum, a przez to, gdy pojawiają się drobne opóźnienia związane z nowym mieszkaniem, mają dodatkowe kłopoty logistyczne.
  7. Braki i błędy w umowie wstępnej – warto zawrzeć w niej ustalenia, które powiążą obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej z pozytywną decyzją kredytową.
  8. Samodzielny odbiór w pośpiechu i bez odpowiedniego przygotowania – niektórzy kupujący pochopnie podpisują protokół odbioru, nie sprawdzają dokładnie każdego elementu mieszkania, przez co później mogą mieć kłopoty z żądaniem usunięcia wykrytych wad i usterek.
  9. Zakup mieszkania bez negocjacji ceny – niemal zawsze można spróbować nieco negocjować cenę mieszkania lub uzyskać innego rodzaju profity, a szczególnie, gdy transakcja dotyczy mieszkania, które budzi mniejsze zainteresowanie kupujących.
  10. Niedokładne oszacowanie kosztów urządzenia  warto zorientować się w cenach różnych materiałów i mebli, a także w stawkach fachowców jeszcze przed zakupem mieszkania, by nie okazało się, że środków finansowych wystarczy tylko na lokal, a jego urządzenie będzie musiało poczekać na później.

Zakup mieszkania to duże i poważne przedsięwzięcie, któremu warto poświęcić sporo czasu, by uniknąć najpopularniejszych błędów.

/artykuł sponsorowany/