Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w podróży?

bezpieczeństwo dziecka w podróży

Spodziewasz się pierwszego maleństwa i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy autem? Ogarnia Cię przerażenie na myśl o wsadzeniu dziecka do samochodu i wyruszeniu w drogę, na której czai się tyle niebezpieczeństw? Ochrona pociechy podczas jazdy autem to podstawowy obowiązek każdego rodzica. Dowiedz się, jak to zrobić prawidłowo.

Jazda autem wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. U maleństwa, głowa stanowi 18% całkowitej powierzchni ciała. Dlatego nawet małe szarpnięcie czy drobny wstrząs mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń kręgosłupa. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków takich zdarzeń.

Jak bezpiecznie jeździć autem z dzieckiem?

Bezpieczeństwo malucha podczas podróżowania samochodem zależy od wielu czynników: fotelika, sposobu zapięcia dziecka w siedzisku, Twojego stylu jazdy, zabezpieczeń zamontowanych w aucie, innych kierowców, a także od… nastroju pociechy. Niestety nie na wszystko masz wpływ. Jednak jeśli wykonasz kilka prostych kroków, może to znacznie zmniejszyć ryzyko wypadku lub ochronić malucha przed poważnymi konsekwencjami zdarzenia. Oto co warto zrobić:

  1. Zadbaj o porządny fotelik, który ma wysokie oceny pod względem bezpieczeństwaTo, że fotelik dla dziecka ma homologację, nie wystarczy. Warto zadbać także, aby siedzisko miało wysoką ocenę:
    • Ta niemiecka organizacja sprawdza, czy siedziska są bezpieczne i komfortowe oraz czy łatwo się ich używa i wygodnie utrzymuje się je w czystości;
    • Test Plus. To nazwa szwedzkiego crash testu, podczas którego oceniane są siły, które działają na kręgi szyjne i głowę dziecka w danym foteliku podczas wypadku.

    Jeśli fotelik uzyskał dobrą ocenę ADAC i zdał Test Plus, to znak, że można w nim bezpiecznie przewozić pociechę.

  2. Postaraj się, żeby dziecko było spokojne podczas jazdyWedług wyników badań przeprowadzonych przez australijski Uniwersytet Monasha w Melbourne, sama obecność pociechy w aucie działa na kierowcę 12 razy bardziej rozpraszająco niż używanie smartfona podczas prowadzenia pojazdu! Krzyk czy płacz dziecka mogą skutecznie obniżać poziom skupienia na tym, co się dzieje na drodze.Jeśli Twój maluch jest bardzo niespokojny w trakcie jazdy, możesz sięgnąć np. po szumiącą owieczkę Śpioszek dostępną na stronie https://whisbear.com/pl/sklep/. To przytulanka z urządzeniem, które emituje tzw. różowy szum. Jest on bezpieczny dla słuchu dziecka. Ponadto działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, ponieważ przypomina odgłosy z życia płodowego. Dzięki przytulance maluch jest spokojniejszy, a Ty możesz skupić się na drodze. 
  3. Zacznij jeździć wolniej i ostrożniejKażdy gwałtowny manewr, ostre hamowanie czy nagłe przyspieszanie sprawiają, że głowa dziecka obija się o ścianki fotelika. Dla noworodków, których kości składają się głównie z miękkiej tkanki chrzęstnej, ciągła ekspozycja na wstrząsy może być niebezpieczna. Dlatego zacznij jeździć wolniej i bardziej płynnie.

O czym jeszcze pamiętać podczas jazdy z dzieckiem?

Dobrze dobrany fotelik to nie wszystko. Pamiętaj także, aby po włożeniu malucha do siedziska:

  • ułożyć pasy dokładnie na ramionach,
  • zapiąć zamknięcie,
  • mocno docisnąć uprząż.

W prawidłowo zapiętym foteliku dziecko pozostanie w siedzisku podczas wypadku, niezależnie od tego, co będzie działo się z autem.

Ponadto zadbaj, aby w trakcie jazdy obok malucha nikt nie siedział. Podczas kolizji ciało dorosłego człowieka zostaje wyrzucone z dużą prędkością. W wyniku działania sił w trakcie zderzenia osoba o wadze 50 kg może ważyć nawet… 2 tony! Jeśli wówczas uderzy ona w dziecko, może mu zrobić dużą krzywdę. Dlatego lepiej, gdy maluch jeździ sam na tylnej kanapie.

Zadbaj o te podstawowe zasady podczas jazdy z dzieckiem, a znacznie zwiększy się jego bezpieczeństwo na krótszych i dłuższych trasach.

/artykuł sponsorowany/