Zima to czas, kiedy warunki atmosferyczne mogą stanowić wyzwanie dla samochodu, a zwłaszcza dla jego akumulatora. Aby uniknąć przykrych niespodzianek i zapewnić bezproblemową eksploatację pojazdu w zimowych miesiącach, warto zadbać o akumulator. Jak utrzymać go w dobrej kondycji i cieszyć się bezproblemową jazdą nawet w najchłodniejsze dni?
Regularna kontrola stanu akumulatora
Jednym z najważniejszych kroków w dbaniu o akumulator zimową porą jest systematyczna kontrola jego stanu. Warto sprawdzać przede wszystkim poziom naładowania akumulatora, jak również stan jego zacisków oraz przewodów. Jeżeli zauważy się jakiekolwiek oznaki korozji na zaciskach, należy je jak najszybciej oczyścić za pomocą specjalnego środka do czyszczenia akumulatorów. Dzięki regularnej ocenie tego, w jakim stanie znajduje się akumulator, można wcześnie podjąć działania zmierzające do naprawy problemu. Jest to zatem czynność równie istotna jak korzystanie z takiego narzędzia jak kalkulator OC w celu doboru najlepszego ubezpieczenia.
Utrzymywanie akumulatora w pełni naładowanego
Niskie temperatury powietrza mogą w znaczącym stopniu obniżyć wydajność akumulatora, dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości utrzymywać go w pełni naładowanym. Jeżeli samochód jest używany rzadko, warto co jakiś czas uruchomić silnik i pozwolić mu pracować przez kilka minut. Dzięki temu, akumulator będzie mógł się naładować. W przypadku dłuższych przestojów, można rozważyć podłączenie akumulatora do ładowarki, która utrzyma jego poziom naładowania na odpowiednim poziomie. Warto wdrożyć te nawyki, ponieważ nawet wykupienie najlepszego ubezpieczenia samochodu, bez troski o stan jego akumulatora, nie sprawi, że pojazd posłuży przez długie lata.
Unikanie krótkich tras
Nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, ale krótkie trasy, zwłaszcza w zimie, mogą negatywnie wpływać na stan akumulatora. Podczas krótkich przejazdów silnik nie ma bowiem wystarczająco dużo czasu, aby w pełni naładować akumulator. To zaś stosunkowo prosta droga do jego stopniowego rozładowania. W miarę możliwości, warto zatem unikać krótkich tras i starać się jeździć na dłuższe dystanse, które pozwolą na pełne naładowanie akumulatora.
Odpowiednie przechowywanie samochodu
Jeśli tylko dysponuje się taką możliwością, warto przechowywać samochód w garażu bądź też w innym zadaszonym miejscu. Chroni to bowiem pojazd przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak duży mróz, opady śniegu czy wilgoć. Mogą one również negatywnie wpływać na stan akumulatora. Jeżeli jednak nie posiada się dostępu do garażu, warto rozważyć zakup specjalnego pokrowca na samochód. Tego typu akcesorium jest w stanie zapewnić dodatkową ochronę przed zimowymi warunkami. Co ważne, w im lepszym stanie będzie samochód, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo kolizji związanej z awarią akumulatora. Nie zwalnia to jednak z konieczności wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli zadba się zarówno o auto, jak i o wykupienie dobrego ubezpieczenia (dodatkowego, takiego jak Assistance), istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że samochód będzie sprawny przez naprawdę długie lata.
Używanie odpowiedniego oleju silnikowego
Zimą należałoby również zadbać o wybór odpowiedniego oleju silnikowego, który ma wpływ na łatwość uruchamiania silnika oraz rzecz jasna na wydajność akumulatora. W niskich temperaturach powietrza zaleca się stosowanie oleju o niższej lepkości. O wiele lepiej smaruje on bowiem silnik i ułatwia jego sprawne uruchamianie. Przed zimą warto byłoby również sprawdzić zalecenia producenta dotyczące oleju silnikowego i ewentualnie dokonać jego wymiany. Jeżeli nie dysponuje się wiedzą na temat tego, jaki olej wybrać, śmiało można poprosić o pomoc swojego mechanika.
/artykuł sponsorowany/