Jak zacząć karierę programisty Java? Praktyczne porady

programista

Wszyscy wiedzą, że programiści bardzo dobrze zarabiają – najlepsi mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Tak ogromne pieniądze zachęcają do przebranżowienia, szczególnie że do rozpoczęcia pracy w zawodzie nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Jak zacząć karierę programisty Java? Gdzie zdobyć niezbędne kompetencje i jak znaleźć pierwszą pracę w zawodzie?

Programiści Java na rynku pracy

Z badań rynku pracy wynika, że Java jest drugim najpopularniejszym językiem programowania. Oznacza to, że liczba ogłoszeń o pracę jest ogromna – sprawdź na GoWork, ile firm szuka programistów Javy. Stawki też są zachęcające. Okazuje się, że specjaliści z dwuletnim doświadczeniem mogą liczyć na ok. 10000 zł brutto miesięcznie, o ile posiadają wysoki poziom kompetencji zawodowych. To bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, ale nie wszyscy mogą na nie liczyć.

Niestety każdy kij ma dwa końce, bo liczba potencjalnych pracowników też jest duża, przez co rekruterzy mają w czym wybierać. Konkurencja jest ogromna, a pracodawcy najchętniej wybierają pracowników z doświadczeniem. Stawki dla midów i seniorów są bardzo wysokie, zaś w przypadku juniorów jest już znacznie gorzej. Znalezienie pierwszej pracy bez doświadczenia jako programista Java jest bardzo trudne – trzeba się czymś wyróżnić na tle pozostałych kandydatów i, rzecz jasna, posiadać odpowiednie kompetencje zawodowe. Jak je zdobyć?

Jak zostać programistą Java?

Istnieje kilka ścieżek, które pozwalają zostać programistą Java. Najpopularniejszą z nich jest wykształcenie, czyli technikum lub liceum o profilu informatycznym, a potem studia. Większość programistów decyduje się na zdobycie wyższego wykształcenia, bo stanowi ono dodatkowy atut w oczach pracodawcy, co przekłada się na wyższą pensję. Natomiast coraz większe grono osób korzysta z kursów, bootcampów oraz studiów podyplomowych dla przyszłych programistów Javy. Czy rzeczywiście jest to optymalne rozwiązanie?

Okazuje się, że kurs jest kursowi nierówny. Niektóre z nich faktycznie zapewniają odpowiednią wiedzę oraz możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia podczas realizacji projektów. Ta ostatnia kwestia jest kluczowa, bo rekruterzy zazwyczaj podejmują decyzję na podstawie praktycznych efektów pracy. Niestety duża część bootcampów i kursów dla programistów zapewnia niski poziom nauczania.

Warto pamiętać, że programowanie wymaga nie tylko umiejętności, ale też kreatywności oraz zdolności matematycznych, a Java jest wyjątkowo trudnym językiem. Nie każdy może zostać programistą – do przebranżowienia się potrzeba czegoś więcej niż jednego lub dwóch kursów. W tym zawodzie najważniejsza jest praktyka, a ciekawy projekt (nawet zrealizowany samodzielnie) może mieć w oczach rekrutera znacznie większą wartość, niż certyfikaty lub kursy!

Jak znaleźć pierwszą pracę jako programista Java?

Jak już wspomnieliśmy, konkurencja na rynku pracy wśród programistów Javy jest spora, a największe kłopoty mają osoby, które dopiero rozpoczynają karierę. Znalezienie pracy w zawodzie bez doświadczenia wymaga samozaparcia i szczęścia. Jak to zrobić?

Przede wszystkim nie wolno marnować czasu. Jeśli nie możesz znaleźć zatrudnienia, to wykorzystaj wolny czas na poszerzanie kompetencji zawodowych i ciągłe doszkalanie się. Programiści Javy powinni być na bieżąco z nowinkami branżowymi, szczególnie jeśli dotyczą one popularnych frameworków.

Regularnie przeglądaj serwisy ogłoszeniowe i dopracuj każde zgłoszenie. Postaraj się kreatywnie wykorzystać media społecznościowe – to najłatwiejszy sposób na znalezienie pracy w IT, nawet wśród początkujących. Załóż ciekawy profil na LinkedIn, który podkreśli twoje zainteresowania oraz kompetencje. Poszukaj tam ofert pracy i sprawdź, jakie firmy z branży IT działają w twojej okolicy. Zostaw im CV, nawet jeśli nie prowadzą obecnie rekrutacji.

Opublikuj stare (i dobre!) projekty na GitHub. Jeśli masz trochę czasu, to zrealizuj od podstaw jakąś aplikację i wstaw ją do sieci. Nie musi być perfekcyjna, ale w ten sposób pokażesz, że masz ciekawe pomysły i nie boisz się działać. Dodatkowe kursy i bootcampy dla programistów to też dobry pomysł, ale najpierw upewnij się, że wybrana firma faktycznie oferuje wysoki poziom nauczania.

/artykuł sponsorowany/