Jak wyglądają zboża rosnące na polskich polach? Dowiedz się!

Jak wyglądają zboża rosnące na polskich polach

Pola, na których uprawiane są zboża, są zwykle złociste i przypominają puszysty dywan. Jednak jeśli fachowiec bliżej przyjrzy się kłosom, niekiedy okazuje się, że zostały one zaatakowane przez szkodniki i choroby. Zboża na polskich polach bywają dalekie od ideału, co przekłada się na ich wygląd i wysokość plonów.

Dlaczego zboża chorują?

Pszenica, żyto, owies, jęczmień – te i inne gatunki zbóż uprawianych w Polsce są narażone na choroby. Wywołują je:

  • grzyby, pasożyty;
  • wirusy;
  • bakterie.

Ponadto chorobom zbóż sprzyjają niektóre zmiany w agrotechnice. Dotyczy to intensyfikacji upraw, wydłużenia okresu wegetacyjnego do późnej jesieni i coraz wcześniejszego wysiewu nasion.

Zboża zaatakowane przez patogeny to zagrożenie dla tych, którzy będą je spożywać – i to zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dlatego należy uważnie przyglądać się roślinom, a kiedy pojawią się na nich zmiany zareagować, czyli sięgnąć po odpowiednie środki.

Jak choroby zbóż zmieniają ich wygląd?

Pszenica ma podłużne, lancetowate liście, jasny, słomkowy kolor i dorasta do 110 cm wysokości. Żyto może być jeszcze wyższe i wyróżnia je nieco ciemniejszy odcień. Natomiast jęczmień ma jedno lub dwurzędowy kłos z długimi ościami. Wygląd tych roślin – zwłaszcza ich kolor – zmienia się, kiedy zaatakują je choroby. Należą do nich:

  • septorioza plew – to groźna choroba wywoływana przez grzyby. Powoduje ona, że na liściach zbóż pojawiają się małe, brązowe lub fioletowobrunatne plamy, które z czasem się powiększają;
  • fuzarioza liści – ją także wywołują grzyby. Zboża porażone fuzariozą pokrywają się początkowo jasnymi, wodnistymi plamkami. Gdy choroba postępuje, na kłosach pojawiają się białe strzępki;
  • sporysz – powoduje ją grzyb – buławinka czerwona. Jej objawy można zaobserwować podczas kwitnienia zbóż. Wtedy z kłosów zaczyna wyciekać rosa miodowa – słodka, żółta ciecz.

Gdy nasze uprawy zostaną zaatakowane, nie należy wstrzymywać się przedu użyciem środków o działaniu interwencyjnym. Natomiast sposobem na to, aby zapobiegać chorobom, jest wykonywanie oprysków profilaktycznych preparatami, które znajdziesz
np. na https://www.syngenta.pl/. Uważna pielęgnacja, zgodna z potrzebami uprawy, to gwarancja zdrowych i obfitych plonów!

/artykuł sponsorowany/

Reklama