Jak wybrać ubezpieczenie OC/AC w Bemowie?

Co roku kierowcy samochodów osobowych, ciężarowych oraz motocykli muszą odnawiać ubezpieczenie samochodu. Jednak oprócz obowiązkowego OC mogą skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia AC, które będą chronić nasze finanse przed różnego rodzaju zdarzeniami. Dowiedz się o nim więcej. 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Jak powszechnie wiadomo, ubezpieczenie OC kierowców jest obowiązkowe, a jego zakres określony przepisami prawa, w związku z czym najważniejszym kryterium wyboru w tym wypadku jest cena. Zależy ona od kilku czynników:

 • wieku i stażu kierowcy, zniżek za bezszkodową jazdę,
 • miasta, w którym auto będzie się poruszać,
 • marki, pojemności silnika i przebiegu pojazdu,
 • wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oznacza to, że niedoświadczony kierowca, który pierwszy raz wykupuje OC, może za nie zapłacić ponad 1000 zł, a doświadczony posiadacz auta zapłaci kilkaset złotych mniej. Obowiązek posiadania OC to nie pusty przepis. Za jego brak nie tylko będziemy odpowiadać swoim majątkiem, gdy spowodujemy kolizję drogową, ale także czeka nas kara, którą nałoży Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Rocznie UFG wystawia ponad 100 tysięcy wezwań do zapłaty z tytułu braku ważnego OC. O jakich karach mówimy? Jej wysokość zależy od tego, ile wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie w naszym kraju. I tak w 2021:

 • Jeśli mamy OC nieważne do 3 dni zapłacimy 1120 zł (samochody osobowe), 1680 zł (ciężarowe) lub 190 zł (motocykl),
 • od 4 do 14 dni – odpowiednio 2800, 4200 i 470 zł,
 • powyżej 14 dni 5600, 8400 i 930 zł. 

Dowiedz się również więcej o bezpośredniej likwidacji szkody: https://eurofinance.info.pl/blog/motoryzacja/co-to-jest-i-na-czym-polega-bezposrednia-likwidacja-szkody/

AC, czyli autocasco. Kiedy warto?

Drugim najczęściej wybieranym ubezpieczeniem jest AC. Dlaczego z niego korzystamy? AC chroni finanse kierowcy w sytuacji, kiedy:

 • jesteśmy sprawcą wypadku/kolizji,
 • nie jesteśmy w stanie wskazać sprawcy szkody (np. wgniecenie na karoserii na parkingu przy supermarkecie, do którego nikt się nie przyznał),
 • szkoda powstałą w wyniku działania czynników naturalnych, takich jak opady (silny deszcz, który spowodował zalanie lub grad, który zniszczył szyby, dach, maskę), wiatr (np. upadające gałęzie w trakcie wichury), ogień i tym podobne,
 • doszło do kradzieży pojazdu.

W przeciwieństwie do OC AC nie jest obowiązkowe, w związku z czym towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie określają jego zakres i zasady wpłaty odszkodowania. Dlatego wybierając Autocasco, musimy dokładnie przestudiować listę zdarzeń, które będą uruchamiały środki z ubezpieczenia. Nie każda oferta uwzględnia np. kradzież samochodu, co wprawdzie skutkuje niższą stawką za AC, ale nie chroni naszego majątku w razie takiego zdarzenia. 

Kwota, którą będziemy musieli zapłacić za 12 miesięcy obowiązującego AC, może wynieść kilkaset złotych. Wiele zależy od tego, jakim samochodem się poruszamy. W wypadku starszych pojazdów (w tym i historycznych) towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą brać na siebie ryzyka jego zniszczenia, dlatego oferty AC mogą opiewać na 1000 zł i więcej. Możemy próbować obniżyć tę kwotę. Pomoże nam w tym tak zwany udział własny w szkodzie, który może wynieść kilkadziesiąt procent. Co to oznacza? W sytuacji, gdy nasz udział wynosi np. 15% procent, a koszt likwidacji szkoty wynosi 10000 zł, to ubezpieczyciel wypłaci nam 8500 zł, czyli o 15% mniej.

Podsumowanie

OC i AC to uzupełniające się ubezpieczenia. OC ochroni nas, gdy będziemy sprawcami wypadku. Wówczas ubezpieczalnia pokryje za nas koszty wypadku, choć niestety odbije się to na naszych zniżkach i wysokości przyszłych składek za OC. AC natomiast to świetne rozwiązanie, gdy często podróżujemy nowszym samochodem i chcemy być pewni, że w razie jakichkolwiek uszkodzeń otrzymamy odszkodowanie, które pomoże uniknąć ogromnych kosztów. W Eurofinance w Bemowie wspieramy naszych klientów podczas poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia – nie tylko samochodu, ale również polis majątkowych i na życie: https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-bemowo/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.