Jak wybielić stare białe firany?

Śnieżnobiałe firany wiszące w oknie to wizytówka czystego i zadbanego domu. Silne promienie słoneczne, smog, kurz, czy dym papierosowy lub upływ czasu sprawiają jednak, że firanki szarzeją lub stają się żółte. Co zrobić, jeśli pod wpływem zanieczyszczeń tkanina straci swój dawny blask? Istnieje kilka domowych sposobów na to, by łatwo wybielić zniszczone firany.

Domowe sposoby wybielania firan nie są drogie i wykorzystują składniki, które znajdują się w każdej kuchni. Ponadto nie opierają się na szkodliwej chemii, co czyni je metodami przyjaznymi naszemu środowisku. Cecha wspólną tych metod jest sporządzenie roztworu wybielającego z ogólnodostępnych produktów. Poniżej podajemy proporcje.

  • Sól kuchenna – wystarczy rozpuścić w 10 l bardzo ciepłej wody 4 czubate łyżki stołowe soli, następnie moczyć w roztworze firankę przez minimum 3 godziny. Po tym czasie firankę należy wyprać.
  • Proszek do pieczenia – wsypujemy 60 g proszku do 10 l bardzo ciepłej wody, mieszamy, aż się całkowicie rozpuści. Firankę moczymy minimum 5 godzin. Ten roztwór jest nieco słabszy, dlatego wymaga dłuższego namaczania. Po upływie czasu pierzemy firanę.
  • Soda oczyszczona – 500 g sody należy rozpuścić w 10 l bardzo ciepłej wody, mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Następnie moczyć firanę w roztworze min. 3 godziny, po czym wyprać. Soda zmiękcza wodę, dzięki czemu zwiększy efektywność prania.
  • Aspiryna – na 10 l bardzo ciepłej wody potrzebujemy 5 tabletek. Rozpuszczamy je w wodzie, a potem moczymy firanę ok. 5-6 godzin. Aspiryna bardzo dobrze usuwa żółty nalot powstały od dymu papierosowego.
  • Cytryna – przed praniem należy wymoczyć firany w wodzie z dodatkiem soku z 1 lub 2 cytryn. Owoc doskonale pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów.
  • Ocet – rozpuścić szklankę octu w 10 l ciepłej wody. Moczyć firanę min. 3 godziny, następnie wyprać. Ocet nie tylko wybiela, ale także zapobiega elektryzowaniu się tkaniny.
  • Skorupki jajek- Skorupki wrzucamy do lnianego lub bawełnianego woreczka. Pierzemy razem z firankami w pralce. Po wypraniu skorupki wyrzucamy, a firankę suszymy i wieszamy.
  • Amoniak- proporcje dla roztworu to 1 łyżka stołowa amoniaku na 2 l wody. Firankę moczymy, po czym pierzemy. Działa podobnie jak soda oczyszczona.

Wybielanie firan z użyciem detergentów

W sklepach znajdziemy specjalne proszki, płyny lub wybielacze do firanek. Zalecamy jednak dużą ostrożność w stosowaniu wybielaczy. Może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli wybielamy starszą firankę, że środek wypali w materiale dziurę. Starsze tkaniny są delikatniejsze od tych stosowanych obecnie. Najlepiej sprawdzić działanie detergentu jeszcze przed jego użyciem.

Jeżeli finalny efekt wybielania nie da nam satysfakcji, nie pozostaje nic innego, jak dokonać zakupu nowej firanki. Eleganckie, śnieżnobiałe firany na metry z powodzeniem zastąpią poszarzałą i nieestetyczną starą firankę. Stosując wymienione sposoby zachowania oraz przywracania bieli, możemy cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.