Jak wspierać rozwój motoryczny swojego dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryczny swojego dziecka

Sport to zdrowie, dlatego ruch w życiu Twojego dziecka jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Aktywność fizyczna od jego istnieje u niego od pierwszych dni i ka różna postać: raczkuje, biega, śmieje się czy skacze.

W jaki sposób ruch wpływa na rozwój Twojego dziecka? 

Chcesz, aby Twoje dziecko jak najlepiej się rozwijało? Zadbaj o jego jak największą aktywność fizyczną. Dlaczego? Ruch przyczynia się do prawidłowego rozwoju jego koordynacji i sfery motorycznej oraz pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. Dzięki regularnym zabawom poprawia się również metabolizm, zmniejsza ryzyko zaparć, a nawet zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Różnego rodzaju aktywności mogą także wpłynąć na kreatywność dziecka i rozwój jego mowy.

Jaka aktywność fizyczna powinna znaleźć się w życiu Twojego malucha? 

Jak już wiemy, aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Eksperci opracowali schemat, który pomaga rodzicom w sprawie tego, jakiego rodzaju ruch powinny być obecny w codziennej rutynie ich malucha. Dla najmłodszych dzieci zaleca się:

  • codzienny spacer (niemowlę), wchodzenie po schodach i zabawy ruchowe na placu zabaw (dzieci starsze),
  • aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, jak np. jazda na rowerze, hulajnodze, odbijanie czy kopanie piłki (kilka razy w tygodniu),
  • aktywność fizyczna w postaci zajęć sportowych, np. pływanie, taniec, gimnastyka (dwa razy w tygodniu).

Jak zachęcić swoje dziecko do aktywności fizycznej? 

Boisz się, że Twoje dziecko będzie wolało siedzieć na tablecie bądź oglądać bajki, zamiast wyjść na dwór poodbijać piłkę? Spróbuj jak najwcześniej wprowadzić ruch w jego życiu, aby do tego nie doprowadzić. W jaki sposób to zrobić? Wykorzystaj w tym celu jego naturalną potrzebę ruchu. Dziecko jest ciekawe świata i chce go odkrywać – umożliwiaj mu to za pomocą codziennego przebywania na świeżym powietrzu. Przebywanie na dworze zaspokoi jego ciekawość świata i wspomoże układ odpornościowy.

Oprócz spacerów weź również pod uwagę place zabaw. Twój maluch będzie mógł poznać inne dzieci, nauczyć się współpracować i rozwijać swoją wyobraźnię. Zapraszaj go także do udziału w Twoich codziennych aktywnościach – zacięć go do wspólnego sprzątania czy poproś go o zaniesienie czegoś z punktu A do punktu B.

A co z zajęciami dodatkowymi? 

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko samo wykazuje jakieś zdolności czy chęci do uczestniczenia w określonych zajęciach, to daj mu możliwość uczęszczania na nie. Twój maluch non stop tańczy i uwielbia muzykę? Zapisz go na zajęcia taneczne. A może robi najróżniejsze wygibasy w domu? Gimnastyka może się mu spodobać!

Jeżeli jednak widzisz, że Twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania dodatkowymi aktywnościami związanymi z ruchem, to spróbuj sama go do tego zachęcić, np. częściej włączaj muzykę w domu i razem tańczcie w salonie lub śpiewajcie na cały głos.

/artykuł sponsorowany/

Reklama