Jak wspierać dziecko z dysleksją?

eduksiegarnia.pl
Błędy ortograficzne, problemy z czytaniem czy gubienie liter są objawami dysleksji rozwojowej. Obecnie dotyka ona wiele dzieci, a część z nich, które ją ma, nie jest nawet zdiagnozowana. Dysleksja wywołuje różne trudności zwłaszcza u małego dziecka. Dlatego powinieneś je prawidłowo wspierać. Jak to skutecznie robić? Dowiesz się, czytając nasz artykuł na ten temat.

Czym jest dysleksja rozwojowa?

Termin dysleksji rozwojowej oznacza zespół specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania. Problemy te mogą występować pod postacią:

  • dysleksji – problemy w nauce czytania, które często występują z trudnościami w skupieniu uwagi, trudnościami z poprawnym pisaniem czy nawet brakiem właściwej koordynacji ruchowej;
  • dysgrafia – nieumiejętne odtwarzanie poziomu graficznego pisma, które może objawiać się tzw. brzydkim pismem;
  • dysortografia – problemy z opanowaniem prawidłowej pisowni wyrazów, które występują nawet w przypadku dobrego poznania ich zasad (przestawianie liter, błędy ortograficzne).

Warto podkreślić, że dysleksja rozwojowa ma podłoże genetyczne. Może być wywołana również przez mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego. Dysleksja rozwojowa jest dziedziczna, więc istnieje duża szansa na to, że kolejne dziecko także może mieć to zaburzenie. Trzeba w mądry i świadomy sposób wspierać swoje dziecko w walce z tymi trudnościami. Jak skutecznie pomóc dziecku z dysleksją?

Jak wspierać dziecko z dysleksją

Jak wspierać dziecko z dysleksją?

Otrzymanie od poradni psychologiczno – pedagogicznej opinii na temat tego, iż Twoje dziecko cierpi na dysleksję, jest jedynie początkiem w drodze do pełnego wsparcia swojego podopiecznego. Aby osiągnąć sukces edukacyjny, trzeba włożyć w to mnóstwo pracy. Jednak da się to zrobić wspólnymi siłami. 

Rodzice powinni spędzać z dzieckiem wiele wolnego czasu. Zrozumienie i akceptacja są kluczowe w kwestii dysleksji rozwojowej. Nie wolno Ci także zwalniać dziecka z obowiązku ćwiczenia nad poprawnością swojego pisania czy czytania. Nawet wtedy, gdy efekty jego pracy nad sobą będą bardzo duże. Za to możesz mu to znacznie ułatwić, zachęcając go do działania odpowiednimi motywatorami.

Doskonałe są do tego różne gry planszowe lub układanki. Obecnie na rynku jest mnóstwo tego typu rozrywek, które można kupić w przystępnych cenach. Szczególnie polecamy Ci zakup układanek lewopółkulowych. Są one dedykowane dzieciom z dysleksją. Układając je razem z swoim podopiecznym, nie tylko spędzisz z nim wspólnie czas, ale wesprzesz go w codziennej pracy nad tym zaburzeniem. Prawdopodobnie sprawi to Wam również mnóstwo frajdy. Warto podkreślić, że nauka przez zabawę to jeden z najskuteczniejszych sposobów na rozwijanie umiejętności u dziecka. 

Co jest kluczowe dla prawidłowego wsparcia dziecka z dysleksją?

Trzeba pamiętać o tym, aby przestrzegać harmonogramu dnia dziecka. Ponadto kluczowa jest przestrzeń, w której Twój podopieczny odrabia lekcje prawie każdego dnia. Ta sama pora dnia i niezmienność miejsca pracy sprzyjają lepszym wynikom. Ważne jest również to, aby w pomieszczeniu zawsze panował spokój i porządek. 

Pamiętaj, że odpowiednia komunikacja to istota każdej dobrej współpracy. Dlatego daj dziecku swobodę w wyrażaniu myśli i decydowaniu, które zadanie chce wykonać. Bardzo ważny jest również odpoczynek. Pozwól dziecku zregenerować swój umysł przez dłuższą chwilę. W miarę możliwości, daj mu na to tyle czasu, ile go rzeczywiście potrzebuje.

Dysleksja rozwojowa nie zanika wraz z wiekiem. Jednak praca nad nią potrafi dawać bardzo pozytywne rezultaty. Mamy nadzieję, że Twoje dziecko bardzo szybko je osiągnie. Owocnej, wspólnej nauki!

/artykuł sponsorowany/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.