Jak uzyskać samochód zastępczy?

Każdy kierowca jest narażony na udział w wypadku lub kolizji. W przypadku, gdy nasz samochód nie nadaje się do użytkowania i jesteśmy zmuszeni oddać go do warsztatu, wciąż mamy kilka rozwiązań. Jednym z nich jest uzyskanie samochodu zastępczego z polisy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku.

  1. Samochody zastępcze z OC – jak je uzyskać?
  2. Samochód zastępczy – kiedy przysługuje?
  3. Na jak długo przysługuje auto zastępcze?

Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz uzyskać auto zastępcze, w jakich sytuacjach przysługuje oraz na jak długo.

Samochody zastępcze z OC- jak je uzyskać?

Procedura związana z wynajęciem samochodu zastępczego w Warszawie nie jest wcale skomplikowana. Niejedna wypożyczalnia samochodów warszawa ma podpisaną umowę z ubezpieczycielami, w wyniku której cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Gdy braliśmy udział w wypadku w Warszawie, który jednak nie nastąpił z naszej winy, możemy zgłosić szkodę u swojego ubezpieczyciela. Możemy to zrobić poprzez stronę internetową, połączenie telefoniczne czy chociażby wysłanie SMS-a. Musimy podać wszelkie niezbędne informacje dotyczące wypadku w Warszawie oraz wyrazić swoją chęć otrzymania auta zastępczego, które ma do zaoferowania wypożyczalnia samochodów. Firmy oferujące wynajem samochodów dopasowują klasę wypożyczonego auta do klasy naszego pojazdu, który był objęty ubezpieczeniem. Oznacza to, że samochody zastępcze nie mogą być lepsze od tych, którymi jeździmy na co dzień. Zazwyczaj firmy, które zajmują się tego typu sprawami, nie wymagają dodatkowych formalności, gdyż wszystkim zajmuje się ubezpieczyciel.

Samochód zastępczy – kiedy przysługuje?

Zastępcze auto przysługuje nam w przypadku, gdy nasz samochód został uszkodzony w wyniku wypadku spowodowanego przez innego uczestnika ruchu drogowego. Warunek, jaki musi być spełniony, by to było możliwe, to brak możliwości skorzystania z własnego auta, które wymaga naprawy. Warto jednak wiedzieć, że samochód zastępczy z OC sprawcy należy się:

  • Osobom, które mają auta zarówno prywatne jak i te, które wykorzystywane są w celach zawodowych,
  • Tym osobom, które mają możliwość korzystania z usług komunikacji miejskiej,
  • W sytuacji szkody całkowitej, jak i częściowej,
  • Nawet wtedy, kiedy właściciel samochodu posiada drugi samochód w swoim gospodarstwie domowym, lecz są na stałe użytkowane przez innego członka rodziny.

Nie ma możliwości otrzymania bezpłatnego samochodu zastępczego, w sytuacji, kiedy sprawca wypadku nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC.

Przy składaniu wniosku o auto zastępcze ogromne znaczenie ma wskazanie jego przeznaczenia. Gdy będzie się ono różniło od roli, którą pełnił samochód uszkodzony, właściciel auta może spotkać się z odmową przyznania auta lub zwrotu kosztów związanych z wynajmem.

Na jak długo przysługuje auto zastępcze?

To, na jak długo będzie przysługiwał nam samochód zastępczy z OC sprawcy, zależy zazwyczaj od zakresu szkody, której doznało nasze auto. Istnieją dwie możliwości: szkoda częściowa, jak i szkoda całkowita.

Gdy powstała szkoda częściowa, czyli samochód został uszkodzony, a przez to wymaga niezbędnej naprawy, ubezpieczyciel musi pokryć koszty za wynajem samochodu zastępczego za cały okres naprawy. W praktyce oznacza to czas, który upłynął od momentu dostarczenia auta do naprawy aż do tego, w którym możemy je odebrać. Samochód zastępczy z OC PZU bez żadnych dodatkowych kosztów, przysługuje również w tym czasie, gdy mechanik ustala koszty naprawy czy też wycenia lub zamawia poszczególne części.

Kiedy doszło do szkody całkowitej auta, a więc takiej, w której koszty naprawy są wyższe od wartości samochodu, samochód zastępczy przysługuje aż do momentu wypłaty pełnego odszkodowania. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.