Jak uzależnienia rodziców wpływają na rozwój i emocje dziecka?

Jak uzależnienia rodziców wpływają na rozwój i emocje dziecka

Statystycznie przeciętny polski obywatel spożywa litr wódki tygodniowo, a aż 1/10 społeczeństwa alkoholu nadużywa. Nadmierne jego zażywanie, podobnie jak innych substancji psychoaktywnych, ma szczególnie negatywny wpływ na potomka, który będąc pod opieką uzależnionego, narażony jest na toksyczne zachowania z jego strony. Może prowadzić to do wytworzenia patologicznych mechanizmów u dziecka.

Jak to wygląda w przypadku uzależnienia od narkotyków…

Kwestia uzależnienia od narkotyków i jej negatywny wpływ na stosunki społeczne i rodzinne raczej nie budzi wątpliwości – substancje te nie są ani legalne, ani społecznie akceptowalne. Większa jest więc szansa na to, że problem rodzica zostanie zauważony przez osoby trzecie. Skuteczniejsze może okazać się także przekonanie uzależnionego dorosłego o konieczności wyjścia z choroby poprzez terapię pod okiem specjalistów. Ośrodków zajmujących się tymi obszarami jest wiele – jednym z nich jest Ośrodek Psychoterapii Uzależnień Medjol (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-warszawa) w gminie Warka pod Warszawą, oferujący profesjonalną opiekę i pomoc osobom z uzależnieniami różnego rodzaju.

… a jak od alkoholu?

Z kolei ze względu na społeczną akceptowalność spożywania alkoholu w relatywnie dużych ilościach społeczeństwo na kwestię konsekwencji nadużywania napojów wyskokowych patrzy raczej z przymrużeniem oka, niekiedy nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. Jednym ze zjawisk ukazujących prawdziwą skalę problemu alkoholowego rodzica jest tzw. syndrom DDA – dorosłego dziecka alkoholika. Termin ten określa osoby dorastające w dysfunkcyjnym środowisku, w którym substancje psychoaktywne ważniejsze są niż pełna miłości i poświęcenia opieka nad dzieckiem. Osoby dotknięte syndromem zwykle mają wrodzoną skłonność do nałogów i zachowań agresywnych, trudniej nawiązać im kontakty i bliskie relacje w późniejszych etapach życia. Dorosłe dzieci alkoholików, które nie doświadczyły bliskości, miłości ani bezpieczeństwa w domu częściej borykają się z uzależnieniami niż te wychowujące się w rodzinie, w której czynniki patologiczne nie występowały. Trudniej też, ze względu na brak zaufania do świata poprosić o pomoc w przypadku nałogu – dlatego tak ważne jest wyciąganie ręki do nich. Na stronie Centrum Medycznego Medjol (https://medjol.pl/) można dowiedzieć się więcej na temat sposobów na wyjście z chorobowych nawyków dorosłych osób uzależnionych.

Choroba alkoholowa i innego rodzaju nałogi to nie tylko problem uzależnionego. Wraz z nim cierpi jego najbliższe otoczenie, a szczególnie najmłodsi członkowie rodziny. Dorastanie w patologicznym środowisku pozostawia piętno na dziecku i sprawia mu wiele trudności w życiu dorosłym. Dlatego tak ważna jest świadomość skali problemu i wyciąganie pomocnej dłoni w sytuacji zauważenia problemu – zarówno do Dorosłego Dziecka Alkoholika, jak i samego rodzica.

/artykuł sponsorowany/

Reklama