Jak szybko i wygodnie sprawdzić dostępność oraz cenę węgla

gdzie kupić węgiel przez inernet

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a wielu Polaków nadal nie ma zgromadzonych zapasów węgla opałowego. Jest to spowodowane ograniczoną dostępnością surowca oraz jego wysoką ceną. Aby znaleźć skład węgla z najtańszym opałem, warto skorzystać z porównywarki internetowej stworzonej przez rząd.

Problemy z dostępnością węgla

Źródłem problemów z węglem jest wojna na Ukrainie i embargo nałożone przez polski rząd na surowiec importowany z Rosji. Koszt zakupu jednej tony ekogroszku wydobywanego z polskiej kopalni na początku wiosny wynosił około 1000 zł. W tym samym czasie ceny węgla na składach kształtowały się już na poziomie 2000-2500 zł/t. W związku z tym, że popyt na opał zdecydowanie przewyższał podaż, ceny zaczęły drastycznie rosnąć. Obecnie za polski ekogroszek w sklepie internetowym należącym do Polskiej Grupy Górniczej trzeba zapłacić ok. 1700 zł. Ceny importowanego surowca u prywatnych przedsiębiorców przekraczają 3000 zł za tonę. Niestety niedobory surowca na rynku sprawiają, że nie można jak na razie liczyć na obniżkę cen. Rodzime kopalnie nie są w stanie w krótkim czasie zwiększyć wydobycia tańszego węgla z polskich zasobów, dlatego Polacy są skazani na zdecydowanie droższy, importowany surowiec. Do Polski dostarczany jest m.in. opał z Kolumbii, Australii, a nawet objętej wojną Ukrainy. Przyjmuje się, że w miarę upływu czasu, gdy kolejne dostawy dotrą do kraju, sytuacja na rynku węgla się unormuje, a ceny przestaną rosnąć. Do tego czasu konsumenci muszą uzbroić się w cierpliwość lub decydować się na bieżące uzupełnianie braków surowca, bez gromadzenia zapasów na całą zimę.

Wsparcie ze strony rządu

Chaos na rynku węgla doprowadził do pojawienia się wielu nadużyć. Zdesperowani konsumenci w poszukiwaniu tańszego surowca coraz częściej padali ofiarą oszustów żerujących na ludzkim nieszczęściu. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji i nadużyć rząd zdecydował się na uruchomienie strony internetowej, na której można sprawdzić dostępny asortyment oraz jego cenę. Rządowa porównywarka została uruchomiona 26 września 2022 roku i szybko zyskała dużą popularność. Narzędzie jest intuicyjne i proste w obsłudze, a korzystanie z niego nie wymaga logowania. Dzięki wyszukiwarce każdy użytkownik może dowiedzieć się gdzie kupić węgiel w korzystnej cenie, bez narażania się na oszustwo. W rządowej bazie danych znajdują się wszystkie składy zajmujące się sprzedażą surowca, ponieważ rejestracja w nim jest obowiązkowa. Wyszukiwarka pozwala na wyszukiwanie miału, ekogroszku, a także węgla grubego na terenie wybranego województwa lub powiatu. W sytuacji, gdy cena węgla w składzie będzie inna niż w wyszukiwarce użytkownik może zgłosić nieprawidłowość. Pozwala to unikać nadużyć i nieprawidłowości. Dane dotyczące dostawców i dostępnego surowca są na bieżąco aktualizowane, co sprawia, że są zgodne z rzeczywistością. Rządowa porównywarka cen węgla to wygodne narzędzie, które zdecydowanie ułatwia poszukiwanie i zakup opału. Dzięki niemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na odwiedzanie lokalnych składów.

/artykuł sponsorowany/