Jak otworzyć salon fryzjerski?

Jak otAMeble do salonu fryzjerskiegoworzyć salon fryzjerski
Na przełomie ostatnich kilku, a nawet i kilkunastu lat branża beauty zaczęła cieszyć się niesamowitą popularnością. Dziś już nie musimy obawiać się o efekt końcowy, co więcej – niemal na każdym kroku znajdziemy profesjonalny salon fryzjerski. Jeśli stoicie jednak po tej drugiej stronie, tym samym myślicie o założeniu własnej działalności, zostańcie z nami. Podpowiemy wam, jak otworzyć salon fryzjerski i jakie kroki należy uprzednio spełnić.

Rejestracja działalności – od czego zacząć?

Prowadzenie salonu fryzjerskiego to marzenie wielu doświadczonych fryzjerów. Nic w tym dziwnego! Wcale nie zapowiada się, aby profesjonalne usługi fryzjerskie z dnia na dzień stały się przeżytkiem… Niemniej jednak własny biznes wiążę się z wieloma zobowiązaniami. Pierwszym krokiem, jaki należy bowiem spełnić, jest oczywiście rejestracja nowej działalności gospodarczej w odpowiedniej instytucji. Jak to zrobić prawidłowo? Otóż należy złożyć specjalny wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jednocześnie wskazując w nim nazwę i adres lokalu czy datę wszczęcia działalności. Nie możecie także pominąć informacji o wybranej wcześniej formie opodatkowania. Jeśli planujecie natomiast zatrudniać pracowników, ich również należy zgłosić w ZUS-ie. Rejestracja firmy jest oczywiście w pełni darmowa. To jednak formalności w tym przypadku z pewnością nie zabraknie! 

Główny Inspektorat Sanitarny a otwarcie salonu fryzjerskiego

Branża beauty została objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co za tym idzie? Wybrany lokal musi zostać dostosowany do branżowych wymogów narzuconych przez sanepid, co stanowi realną przepustkę do podjęcia dalszych działań. Mowa tutaj m.in. o kwestii oświetlenia, wykończenia ścian i podłóg czy wyposażenia lokalu. Jeżeli zdecydowaliście się na wynajem lokalu, w którym już wcześniej prowadzona była działalność tego typu, nie powinno przysporzyć wam to trudności. W przypadku nowego budynku będziecie musieli stworzyć profesjonalny projekt technologiczny, na podstawie którego zostaną przeprowadzone dalsze kroki. Dostosowany do wymagań sanitarno-epidemiologicznych lokal wówczas będzie mógł zostać odebrany przez upoważnionego do tego urzędnika z sanepidu. Oczywiście bez wniosku zgłoszeniowego również się nie obejdzie!

Wykończenie salonu – jakie meble fryzjerskie wybrać?

Wydawać by się mogło, iż najtrudniejszy etap macie już za sobą… Niezupełnie! Co mamy na myśli? Wykończenie salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie do końca wiecie, na co tak naprawdę zwrócić uwagę. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami sanitarno-epidemiologicznymi ściany oraz podłogi powinny zostać wykonane z materiałów nienasiąkliwych i łatwych w utrzymaniu. Dobrze, aby w waszym salonie dominowały jasne i stonowane barwy. Jak sytuacja wygląda w przypadku wyposażenia? Meble do salonu fryzjerskiego powinny cechować się wysoką precyzją wykonania. Stanowczo odradzamy wybór foteli czy hokerów fryzjerskich, które pozostawiają wiele do życzenia… Pamiętajcie bowiem, iż wygląd waszego salonu przełoży się także na jego odbiór. Wysokiej jakości meble fryzjerskie mają bowiem niebagatelne znaczenie dla komfortu pracowników i klientów.

Kasa fiskalna – czy to konieczne?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Rejestrowanie wszelkich transakcji na kasie fiskalnej to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Decydując się zatem na prowadzenie własnego salonu fryzjerskiego, nie wystarczy zarejestrować działalność i złożyć druk ZUA do opłacania składek. Należy również zakupić kasę fiskalną, na której będzie prowadzona ewidencja sprzedaży. Jako młodzi przedsiębiorcy będziecie mogli jednak skorzystać ze specjalnej zniżki na zakup kasy fiskalnej wynoszącej nie więcej niż 700 złotych.

Salon fryzjerski a opłaty ZAiKS

Otwarcie salonu fryzjerskiego nakłada na przyszłych przedsiębiorców szereg różnorakich zobowiązań, a niekiedy także i ograniczeń. Jeżeli w nowo powstałym salonie fryzjerskim zamierzacie odtwarzać muzykę, upewnijcie się, iż spełniliście aktualne wymogi. Odtwarzanie muzyki jest możliwe wyłącznie na podstawie uzyskanej wcześniej licencji. Aby tak też się stało, należy uiścić opłatę w trybie miesięcznym lub rocznym. Istnieje oczywiście sposób, który pozwoli wam uniknąć nadprogramowych kosztów. Co to tak naprawdę oznacza? Muzyka udostępniona w domenie publicznej może zostać odtworzona w waszym lokalu bez konieczności posiadania licencji. 

Tuż po dopełnieniu wszelkich formalności będziecie mogli przyjąć pierwsze klientki!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.