Jak Orban okiwał Unię Europejską?

Dziś Węgry formalnie są krajem demokratycznym, ale w rzeczywistości państwem autorytarnym. Jak to możliwe, że przywódcy Unii Europejskiej nie mogą nic zrobić z dyktatorem we własnych szeregach? Jak ultrakonserwatywnemu Viktorowi Orbánowi udało się okiwać Unię Europejską? I co więcej, czy UE ma narzędzia, by zatrzymać Orbána na drodze do umocnienia dyktatury? Na te pytania odpowiada Michael Wech, reżyser arcyciekawego filmu dokumentalnego „Viktor Orbán kontra Europa”, emitowanego bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099755-000-A/viktor-orban-kontra-europa/.

Gdy w 2011 roku Viktor Orbán chciał przejąć kontrolę nad węgierskimi mediami, w UE zawrzało: „Czy myśli pan, że prezydent Nixon uważał informacje o Watergate za wyważone? Czy uważa pan, że prezydent Bush uważał informacje o więzieniu Abu Ghraib za zrównoważone? Oczywiście, że nie! Dziennikarstwo musi być niewygodne dla polityków! To nieprzyjemne i czasem bolesne. Czy pan rozumie, że Europa powstała jako reakcja na totalitaryzm? Podstawą demokracji, podstawą wolności, jest wolność słowa. Żadna demokracja nie upadła z powodu nadmiaru wolności. Demokracje umierają, gdy ogranicza się wolność, panie Orbán!” – krzyczeli eurodeputowani na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Wówczas konflikt z Orbánem ujawnił zasadniczy błąd konstrukcyjny w planie budowy Unii. Okazało się, że komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding nie ma narzędzi, by powstrzymać premiera Węgier na drodze do dyktatury. – „Tylko obserwowaliśmy, z konsternacją i przerażeniem, że coś takiego jest możliwe w demokratycznym państwie prawa” – komentuje Reding.

Podobnie sprawy wyglądały, gdy w 2020 roku Węgry zablokowały alokację środków unijnych w oparciu o praworządność i swoim wetem pogrążyły UE w głębokim kryzysie, wymuszając rozmycie zasady praworządności. Powstaje zatem pytanie – to po co mamy Unię?

Film dokumentalny „Viktor Orbán kontra Europa” jest kroniką kryzysu w kwestii praworządności między Węgrami a Unią Europejską. Reżyser Michael Wech przygląda się rządom Victora Orbána, rozmawia z reprezentantami Unii Europejskiej, rzecznikiem prasowym węgierskiego premiera oraz przedstawicielami węgierskich mediów, którzy opowiadają o sytuacji mediów w tym kraju.

Film „Viktor Orbán kontra Europa” jest dostępny bezpłatnie do 21 marca pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099755-000-A/viktor-orban-kontra-europa/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.